Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Szczecinie i regionie. Gdzie jest najgorzej?

Bogna Skarul
Ulotki i naklejki, jakie pojawiły się w szczecińskich budynkach komunalnych, namawiają, aby każdą nieprawidłowość, związaną z paleniem w piecach odpadami, zgłaszać policji i straży miejskiej
Ulotki i naklejki, jakie pojawiły się w szczecińskich budynkach komunalnych, namawiają, aby każdą nieprawidłowość, związaną z paleniem w piecach odpadami, zgłaszać policji i straży miejskiej Sebastian Wołosz
W piecach spalane są odpady, bo ludzie wkładają tam je z przyzwyczajenia i nieświadomości, jak bardzo są trujące

W skrzynkach pocztowych budynków komunalnych, w których są mieszkania z piecami, a także na drzwiach piwnic tych budynków pojawiają się ulotki i naklejki Polskiej Fundacji Ekologicznej.

Informują one o szkodliwości smogu dla zdrowia, przestrzegają, że unoszące się w powietrzu związki chemiczne i pyły powodują liczne choroby (na przykład depresję, miażdżycę, choroby serca, nadciśnienie, zakrzepicę żył, udar mózgu). Podpowiadają, czym można palić w piecach, a co jest bezwzględnie niedopuszczalne (plastikowe butelki, kartony po sokach, plastikowe reklamówki, zużyte opony, sztuczna skóra, stare ubrania, opakowania po środkach chemicznych).

- Wiemy, że w piecach lądują różne rzeczy, które po spaleniu wydalają bardzo niebezpieczne związki, a wkładane są do pieców z nieświadomości, jak są szkodliwe - mówi Arkadiusz Porada, prezes Polskiej Fundacji Ekologicznej. - Wkładane są z przyzwyczajenia. Musimy zmienić te przyzwyczajenia. Musimy nauczyć ludzi dbać o czystość powietrza.

Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie, w ostatnich latach nasze województwo zajmowało dziesiąte miejsce na liście województw o największej emisji zanieczyszczeń, a także ósme miejsce ze względu na emisję pyłów. Największe stężenie szkodliwych substancji, w tym rakotwórczych benzopirenów, stacje pomiarów zanieczyszczeń powietrza odnotowują w czasie sezonu grzewczego.

- To dowód na to, że ciągle jeszcze palone są rzeczy, które nie powinny znaleźć się w piecach - twierdzi Porada i namawia, aby natychmiast reagować, kiedy widzimy, jak ktoś pali w piecu odpadami. - Bo zanieczyszczenia w powietrzu mogą skrócić życie nas wszystkich dookoła.

Dlaczego truje Myślibórz?

Jak podaje Polska Fundacja Ekologiczna, w Myśliborzu odnotowywane jest rokrocznie przekroczenie emisji PM10. Jest to pył zawieszony o bardzo małych rozmiarach średnicy ziaren - do 10 mikrometrów. Ziarna są wystarczająco małe, aby mogły przeniknąć głęboko do płuc.

- Nie wiemy, co jest powodem tych przekroczeń w Myśliborzu - mówił Mariusz Adamski, dyrektor wydziału ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego. - Badamy to. Ale często te przekroczenia dotyczą także bardzo małych miejscowości oraz wsi w województwie. Tam rzeczywiście jest problem z uświadomieniem, jak szkodliwe jest spalanie w piecach odpadów.

Zobacz także: "Co roku we Wrocławiu umiera 1000 osób z powodu zanieczyszczenia powietrza". Mieszkańcy Dolnego Śląska walczą ze smogiem / TVN24 x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Smog w Szczecinie i regionie. Gdzie jest najgorzej? - Głos Szczeciński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński