Mieszkanie
  Pomysły posła Nitrasa na walkę ze smogiem. 500 drzew w...

  Pomysły posła Nitrasa na walkę ze smogiem. 500 drzew w każdej dzielnicy [zdjęcia]

  Bogna Skarul

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Pomysły posła Nitrasa na walkę ze smogiem. 500 drzew w każdej dzielnicy [zdjęcia]
  1/8
  przejdź do galerii
  Zamiast 500 drzew rocznie dla całego miasta, jak w swoim programie proponuje prezydent Piotr Krzystek, poseł Sławomir Nitras chce aby 500 nowych drzew posadzić, ale w każdej dzielnicy. Właśnie ogłosił swój wstępny plan walki ze smogiem.
  Zobacz galerię

  Tę walkę z zanieczyszczeniami powietrza w Szczecinie chce zacząć między innymi poprzez uświadamianie mieszkańców miasta jakie niebezpieczne jest wdychanie zanieczyszczonego powietrza.

  - Trzeba zacząć od edukacji - mówił poseł Sławomir Nitras. - Trzeba ludziom tłumaczyć, edukować ich. Proponuje, aby utworzyć tzw. asystentów antysmogowych, którzy uświadamialiby mieszkańców w kwestii zanieczyszczeń powietrza.

  - Tymczasem prezydent Krzystek szczecinianom przedstawił swój program na trzech kartkach papieru. Moim zdaniem ten jego program jest zrobiony na kolanie - twierdził Nitras. - Więcej czasu zajmuje wyprodukowanie bilbordów z napisem "Zielony Szczecin" - dowodził i punktował słabość miasta w sprawie walki o czyste powietrze.

  - W tej chwili w Szczecinie ruch samochodowy odbywa się bez ograniczeń. TIR-y mogą swobodnie wjeżdżać nawet na drogi osiedlowe i to bez względu na to czy jest zima czy lato - mówił. - Trzeba to zmienić.

  Odniósł się też do zmniejszającej się z roku na rok liczby drzew w mieście.

  - Mamy ujemny bilans - twierdził. - Więcej się u nas drzew wycina niż sadzi. Przy remoncie ulicy Arkońskiej pewnie wycięto więcej niż 500 drzew.

  Zaproponował więc, aby w każdym roku posadzić 500 drzew nie w całym mieście, ale w każdej dzielnicy.

  - Stać nas na to - podkreślał. - To wydatek dla miasta 1,5 mln zł.

  Postuluje też, aby miasto wyposażyło każdy żłobek i przedszkole w oczyszczacze powietrza.

  - To kosztowałoby miasto około 1 mln zł - mówił i apelował do prezydenta Piotra Krzystka, aby ten swój oczyszczacz powietrza, który stoi w jego gabinecie przekazał szczecińskiej placówce oświatowej. - On ma jeden, ale w swoim gabinecie. Ja też mam jeden, ale ja swój przekazuję dla dzieci w przedszkolu - mówił i wręczył dyrektorce przedszkola "Promyk" nowiutki oczyszczacz powietrza.

  - To takie symboliczne wręczenie - podkreślał i namawiał, aby także inni włączyli się do wspólnej akcji i wyposażyli w oczyszczacze powietrza placówki oświatowe w Szczecinie. - To dla zdrowia naszych dzieci - tłumaczył.

  Namawiał też, żeby szkoły, przedszkola i żłobki w mieście wyposażyć w czujniki, które informowałyby o stopniu zanieczyszczenia powietrza.

  - Rodzice przecież mają prawo wiedzieć jakim powietrzem oddychają ich dzieci - podkreślał i od razu dodał, że kupno i zamontowanie takich czujników we wszystkich placówkach oświatowych to wydatek jedynie 50 tys. zł.

  - Te 50 tys. zł to dla miasta żaden koszt - mówił.

  Odniósł się również do prezydenckiego planu MEWA, według którego pozbycie się "kopciuchów" w Szczecinie zajęłoby kilkadziesiąt lat.

  - Nie mamy czasu tyle czekać - mówił. - Trzeba to zrobić inaczej. Uświadomić tych co kopcą jak sami siebie też trują. A czasem jeśli trzeba - w całości pokryć koszt zmiany pieca i sposobu ogrzewanie, bo społeczne pozytywne skutki będą większe niż koszt wymiany pieca.

  Jego zdaniem miasto powinno też wspierać rodziny przy zakupie bardziej ekologicznego paliwa.

  - A do tego planu potrzebne jest wyznaczenie terminu - twierdził. - Trzeba sprawę postawić jasno - w ciągu pięciu lat powinniśmy zlikwidować wszystkie ogniska zanieczyszczeń.

  Przy okazji pokazał też nowy pomysł na meble miejskie.

  - To takie ekologiczne ławki - tłumaczył. - Jeden taki mebel zastępuje kilkaset drzew. Stać nas na to, aby w Szczecinie postawić takie meble. Koszt takiej ławki ekologicznej to około 50 tys. zł. Powinny stanąć na głównych ulicach Szczecina i na placach w mieście.

  - Nam się to po prostu należy - podkreślał Nitras i gorąco namawiał do zmiany nastawienia władz miasta do walki ze smogiem. - Trzeba najpierw szczecinian nauczyć co to jest smog.

  Zobacz również: Piotr Krzystek posadził drzewo na placu Grunwaldzkim [ZDJĘCIA]


  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Plebiscyt Kobieta Roku - czekamy na nominacje

  Plebiscyt Kobieta Roku - czekamy na nominacje

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.