Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko o cukrzycy i badaniach

Anna Folkman
Anna Folkman
Fundacja Ludzkie Sprawy serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych problematyką cukrzycy do udziału w spotkaniu, które odbędzie się w dniu 12 listopada w auli Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego przy ulicy Cukrowej 8 w Szczecinie, w godz. 10-16. Wstęp wolny.

Prowadzącym wydarzenie będzie Wiesław Łągiewka – aktor, śpiewak i reżyser, ulubieniec szczecińskiej publiczności.

Celem spotkania jest zachęcenie mieszkańców Szczecina i okolic do regularnego wykonywania badań profilaktycznych i modyfikacji stylu życia. Podczas spotkania zaproszeni eksperci przedstawią zasady zdrowego żywienia, rolę edukacji w terapii cukrzycy, sposoby profilaktyki dla osób zagrożonych cukrzycą, w tym również różne rodzaje aktywności fizycznej dedykowane osobom w każdym wieku.

W ramach działań prewencyjnych, podczas spotkania będą wykonywane następujące badania: przygodnej, czyli niezależnej od spożycia posiłku, glikemii we krwi za pomocą glukometru, AGS – badanie ryzyka powikłań cukrzycy, komputerowe badanie stóp w kierunku wczesnego wykrywania zagrożeń stopą cukrzycową oraz TSH.

W programie Wydarzenia przewidziano także między innymi wykłady:

* diabetologa, Pani dr Bogumiły Telatyńskiej-Śmieszek, pt. "Cukrzyca i nadciśnienie - zalecenia specjalisty"

* edukatora diabetologicznego, Pani mgr Iwony Trzepiałowskiej, pt. "Cukrzyca - co robić, aby żyć z nią jak najdłużej?"

* dietetyka, Pani dr Kariny Ryterskiej, pt. "Kuchnia śródziemnomorska w żywieniu diabetyka"

* psychologa, Pani mgr Natalii Wojtasik, pt. "Cukrzyca, jak z nią żyć"

oraz pokaz pierwszej pomocy: Epizod hipoglikemii u pacjenta z Cukrzycą.

Według prognoz międzynarodowych organizacji – Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) - liczba chorych na cukrzycę dramatycznie rośnie. Konieczne jest zwiększenie społecznej świadomości na temat cukrzycy i diagnozowanie osób, które jeszcze nie wiedzą o swojej chorobie. Edukacja diabetologiczna pacjentów i ich rodzin oraz właściwe postępowanie z chorobą pozwala pacjentom żyć aktywnie przez długie lata. Kompleksowe leczenie cukrzycy wymaga przekazania pacjentowi szerokiego zakresu wiedzy, pozwalającej na pełne zaangażowanie się pacjenta w proces leczenia. Edukacja wpływa również na zwiększenie odpowiedzialności chorego za efekty terapii i znaczne opóźnienie wystąpienia groźnych powikłań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński