Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć o żołnierzach, którzy nie poddali się [wideo]

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
screen z wideo / gs24.pl
Dzień pamięci "Żołnierzy Wyklętych" uczczono złożeniem kwiatów pod dwoma tablicami upamiętniającymi miejsca ich śmierci Pierwsza znajduje się na murze aresztu przy ul. Kaszubskiej. Tu strzałami w tył głowy lub przez powieszenie zamordowano ponad czterdziestu więźniów.

- Myśmy nie byli bohaterami - mówi ostatni żyjący, wieziony tu żołnierzy wyklęty, por. Ryszard Staszkiewicz ps. "Łoś". - Wykonywaliśmy tylko swój żołnierski obowiązek. Byliśmy wierni przysiędze nie godząc się na kolejną po niemieckiej okupację, sowiecką. Musieliśmy walczyć, a zresztą, nie mieliśmy żadnego wyboru. Bylibyśmy skazani bez względu na to, czy złożylibyśmy broń czy nie.

Jak poinformował nas mjr służby więziennej, Sebastian Matuszczak, wkrótce w areszcie zostanie udostępniona do zwiedzania cela, gdzie wykonywano wyroki śmierci na żołnierzach wyklętych.

- Staraniem Okręgowego Inspektoratu służby więziennej w Szczecinie udało się "odnowić" celę śmierci, w której wykonywane były wyroki na skazanych wyrokami wojskowego sądu rejonowego na śmierć żołnierzach wyklętych w latach 40. i 50. Miejsce to wzbogacone zostanie też wystawą stałą na korytarzu, informacjami o więzieniu, o wyrokach tu wykonywanych i kilka biogramów osób, które tu zostały stracone z powodów politycznych.

Druga tablica wspominająca żołnierzy powojennego podziemia umieszczona jest na gmachu komendy wojewódzkiej policji, (po wojnie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego). Tu też wykonywano na nich wyroki śmierci.

W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie o godz. 16 odbyła się premiera audiobooka "Nie było czasu na strach". Wydarzeniu towarzyszył premierowy pokaz filmu o Janinie Wasiłojć-Smoleńskiej ps. "Jachna" oraz koncert pieśni partyzanckich.
Oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" poprzedził 27 lutego pokaz filmu "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć" w reż. Jacka Frankowskiego oraz dzień później (28 lutego) otwarcie na placu przy Centrum Dialogu Przełomy wystawy "polska ziemia utuli ich do spokojnego snu... Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego".

Natomiast jeszcze dziś wieczorem ulicami Szczecina przejdzie, organizowany od kilku lat Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. marsz wyruszy o godzinie 19.30 z Placu Orła Białego, skąd przejdzie na Plac Grunwaldzki, gdzie odbędzie się m.in. Apel Pamięci i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru. Marsz poprzedzi uroczysta Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych o godz. 18 w Katedrze p.w. św. Jakuba.

Polecamy na gs24.pl:

Najpiękniejsze i najbardziej roztańczone pary ze szczeciński...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński