Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na dawnym cmentarzu powstanie... plac zabaw. "To skandal"

Marek Jaszczyński
Kaplica pogrzebowa, dziś to kościół Matki Bożej Ostrobramskiej w Szczecinie. W latach 50. i 60. usunięto nagrobki. W latach 70. teren ostatecznie uporządkowano i przekształcono w park
Kaplica pogrzebowa, dziś to kościół Matki Bożej Ostrobramskiej w Szczecinie. W latach 50. i 60. usunięto nagrobki. W latach 70. teren ostatecznie uporządkowano i przekształcono w park Sedina.pl
Nasz czytelnik nazywa to skandalem. Pada też słowo „niesmak”, ale też „kompromis”. Wszystko dotyczy budowy ogrodu zabaw w miejscu dawnej nekropolii

To, co dzieli, to pomysł budowy sensorycznego ogrodu zabaw w Parku Brodowskim na Żelechowej z optycznymi, dotykowymi i dźwiękowymi urządzeniami zabaw.

- Cmentarz Drzetowski formalnie istnieje i nie powinno być na jego miejscu żadnego parku, a tym bardziej placów i ogrodów zabaw - mówi pan Piotr, który skontaktował się z redakcją. W latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku za czasów tzw. komuny został ten cmentarz bezprawnie zniszczony przez ówczesne władze - mówi pan Piotr, nasz czytelnik. - Nie przeprowadzono żadnych ekshumacji, nie zadbano o należyte usunięcie grobów oraz nagrobków, a ostatni pochówek żołnierzy-jeńców francuskich odbył się w 1944 roku. Czy władze Szczecina otrzymały zgodę na tę inwestycję od związków wyznaniowych: kościoła katolickiego, luterańskiego, ewangelickiego, protestanckiego i żydowskiego? Czy odbyły się ekshumacje i przeniesienie szczątków na inne cmentarze wskazane przez związki wyznaniowe?

Informację o tym, że przy likwidacji cmentarza nikt nie ekshumował szczątków, potwierdza także ekspert. - Plac zabaw? To już przesada. Budzi to niesmak - komentuje Michał Rembas, historyk regionalista.

Pomysł budowy ogrodu zmysłów w tym miejscu zyskał poparcie 1517 głosów w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Jednocześnie do Rady Osiedla Żelechowa i dalej do magistratu wpłynął protest około 150 mieszkańców przeciw tej inwestycji. Nieoficjalnie wiadomo, że nie chodzi tylko o zabawę na szczątkach dawnych mieszkańców Szczecina, ale również o wzmożony ruch i hałas, który może pojawić się wraz z powstaniem ogrodu. Niektórzy są dobrej myśli.

- Wierzę, że uda się osiągnąć porozumienie w tej sprawie - mówi Arkadiusz Lisiński, osiedlowiec z Żelechowej.

Przypomnijmy, że na terenie obecnego parku był największy cmentarz dawnej wsi Bredow. Cmentarz Drzetowski składał się z dwóch części. Najstarsza z nich powstała w połowie XIX wieku, pomiędzy obecnymi ulicami: Obotrycką oraz Słowiczą.

- Na mapie z 1870 roku cmentarz był już zaznaczony - mówi Michał Rembas.

Zobacz także: 26 KWIETNIA obchody rocznicowe na cmentarzu w Szczecinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński