Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraby znów w Szczecinie! "Krabmagedon: Reaktywacja" [wideo, zdjęcia]

Celina Wojda
Celina Wojda
Kraby znów są w Szczecinie!
Kraby znów są w Szczecinie! Sebastian Wołosz
Kraby znowu wędrują po Szczecinie, wczoraj znaleziono jednego na osiedlu Kasztanowym.

- Kolega szedł chodnikiem i nagle zobaczył na nim kraba! - relacjonuje nam pani Patrycja, mieszkanka osiedla Kasztanowego. - Jakiego kraba? Zaczęliśmy się zastanawiać?!

Wełnistoszczypcego lub jak kto woli wełnistorękiego . Takiego samego jak te sprzed trzech lat w Kijewie. Mieszkańcy osiedla początkowo myśleli, że krab komuś uciekł. Ale natrafili na nasze artykuły sprzed kilku lat i stwierdzili, że ich skorupiak wygląda dokładnie tak jak te z 2013 roku.

- Zobaczyłam w Internecie i od razu zadzwoniłam do waszej redakcji, bo nie wiem co mam z nim zrobić - dodaje pani Patrycja.

- Dorosłemu nic poważnego nie zrobi, ale dziecko to może nieźle szczypnąć - dodaje pan Rafał, który przechowywał kraba w akwarium w swoim mieszkaniu. - Przecież on chodził tuż obok placu zabaw. A wiadomo jakie są dzieci ciekawskie.Na szczęście nikomu nic się nie stało, a krab szybko znalazł schronienie w porzuconym akwarium i czekał na ratunek. Od razu powiadomiliśmy Michała Kudawskiego z Dzikiej Ostoi, który przyjechał na miejsce i wyjaśnił skąd krab wziął się na osiedlu.

- Kraby już od kilku lat zamieszkują nasze Jezioro Dąbskie, ale nadal jest do gatunek inwazyjny - mówi Kudawski. - Doskonale dają sobie radę w naszym środowisku. Jesień jest dla nich czasem rozrodczym. Być może krab wędrował z jednego zbiornika wodnego do drugiego. Jedną z przyczyn może być pełnia. Te skorupiaki lubią urządzać sobie spacery właśnie wieczorową porą, a jesienna pogoda też im sprzyja.

Skorupiak został zabrany do Ośrodka, gdzie zostanie nakarmiony i po odzyskaniu sił wróci do swojego środowiska naturalnego.

Jak podają źródła, krab wełnistoręki może w ciągu doby pokonać nawet 12 km, a w poszukiwaniu odpowiedniego zbiornika wodnego przebyć nawet ponad 300 km. Do nas, jak i do morza Bałtyckiego oraz Północnego przybył w zbiornikach balastowych statków płynących z Chin i Korei.

Szerokość korpusu dorosłych osobników wynosi 50-80 mm, czasem może dochodzić do 100 mm. Lubi brzegi i wody o głębokości nawet do 10 m. Robi sobie na dnie nory i w nich mieszka. Okres godowy przypada na okres październik - styczeń. Młode wykluwają się od marca do czerwca.

Przypominamy - tak wyglądał pierwsza część "Krabmagedonu" z 2013 roku:

"Krwiożercze kraby w Szczecinie!". Internet się śmieje. Najz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński