Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest szansa dla seniorów ze Szczecina, żeby za darmo zadbać o zęby

Anna Folkman
Na spotkania ze studentami oraz bezpłatne przeglądy dentystyczne będą mogli przyjść już nie tylko seniorzy z domów opieki. O tym, gdzie się zgłosić, napiszemy po wakacjach, kiedy ruszy nabór.
Na spotkania ze studentami oraz bezpłatne przeglądy dentystyczne będą mogli przyjść już nie tylko seniorzy z domów opieki. O tym, gdzie się zgłosić, napiszemy po wakacjach, kiedy ruszy nabór. Andrzej Szkocki
Seniorzy ze Szczecina nadal będą mogli zgłosić się na darmowe badania stomatologiczne. Leczenie zębów ruszy w 2017 roku.

Zakończyła się pierwsza część pilotażowego programu gerostomatologicznego dla szczecińskich seniorów. Studenci IV roku Stomatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego odwiedzali dzienne domy pomocy, kluby seniora i przybliżali zagadnienia z zakresu higieny jamy ustnej.

Program opracowany przez dr hab. n. med. Ewę Sobolewską z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zakłada wizyty studentów, pogadanki oraz darmowe badania stomatologiczne dla seniorów, finansowane przez miasto.

- Program pokazuje, jaką troską otaczamy szczecińskich seniorów - powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Szukamy różnych możliwości, by zapewnić im jak najlepszą i kompleksową opiekę. To ważny punkt II Porozumienia dla Szczecina.

Podczas spotkań studenci mówili o odpowiedniej higienie jamy ustnej, zmianach zachodzących wraz z wiekiem w jej obrębie, zaleceniach żywieniowych, profilaktyce, leczeniu i protetyce. Uświadamiano, że higiena zębów, protez, dziąseł, to bardzo istotne kwestie dla zdrowia całego organizmu, przeprowadzono także przeglądy dentystyczne.

- Do programu włączyło się około 40 seniorów. Podczas jednej wizyty maksymalnie przyjmowano pięciu pacjentów. Okazało się, że przy okazji mieli oni wiele pytań, które nie padły na wspólnych spotkaniach. Zadaniem pilotażowego programu było sprawdzenie skali potrzeb, by potem można było przejść do etapu bezpłatnego leczenia. Okazało się jednak, że chętnych jest niewielu - mówi Maciej Homis z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Od nowego roku akademickiego, po wakacyjnej przerwie, będziemy kontynuować pierwszą część programu. Będziemy szukać kolejnych seniorów, którzy wymagają pomocy stomatologicznej. Ponownie odbędą się pogadanki i badania profilaktyczne. Kiedy uczestników programu będzie więcej, będziemy mogli oszacować potrzeby lecznicze, takie, których nie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Teraz do uczestnictwa będziemy zachęcać seniorów nie tylko z domów opieki. Program zakłada, że leczenie ruszy od 2017 roku.

Okazuje się, że 40 proc. Polaków powyżej 65. roku życia nie ma zębów. Sprzęt, metody leczenia są u nas takie, jakie stosuje się na całym świecie. Nadal jednak przybywa osób starszych z zaniedbanym uzębieniem, osób, które trafiają do szpitala z powodu różnych chorób i nie mogą być poddawane skutecznemu i szybkiemu leczeniu, dlatego że mają problemy w jamie ustnej. To chore zęby, zmiany w kościach żuchwy czy na błonie śluzowej odwlekają czasem leczenie chorób ogólnoustrojowych.

ZOBACZ TAKŻE:
Wideo: Seniorzy ze Stargardu zakończyli rok akademicki

Polecamy na gs24.pl:

Przedstawiamy odzyskane fotografie sprzed lat. Może ktoś rozpozna dziewczynkę na łyżwach lub swoich przodków na starej fotografii. Bardzo prosimy o kontakt na alarm@gs24.pl.

Co za odkrycie! Nasz Czytelnik w ruinach Wiskordu odnalazł s...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński