Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak szczecinianie oceniają komunikację miejską? Są wyniki badań

Marek Jaszczyński
1 622 pasażerów wzięło udział w badaniu dotyczącym przebiegu II etapu SST.

- Umowa na opracowanie dokumentacji wraz z wszelkimi uzgodnieniami, planowanymi kosztami prac projektowych oraz planowanymi kosztami robót budowlanych, podpisana została z firmą WYG International Sp. z o.o. Na jej realizację wykonawca ma czas do połowy listopada tego roku - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik ZDiTM.

Pasażerowie byli przepytywani przez ankieterów jeszcze w czerwcu, teraz możemy dokonać analizy wyników.

Uczestnicy ankiety byli pytani o ogólną ocenę komunikacji miejskiej w Szczecinie. 51 procent badanych oceniło ją dobrze, 32 procent średnio. Tylko 2 procent respondentów komunikację miejską w Szczecinie oceniło bardzo źle.

Według pasażerów, najważniejszą cechą komunikacji jest czas przejazdu/szybkość, następnie punktualność. Na kolejnych miejscach była cena biletów, częstotliwość i bezpieczeństwo.

Według badań bezprzesiadkowość, wygoda i komfort oraz estetyka i czystość należały do najmniej pożądanych cech transportu publicznego.

Jednym z najciekawszych pytań było to dotyczące deklaracji, co do wyboru środka transportu w podróżach z Prawobrzeża do centrum Szczecina.

Do wyboru były 4 możliwości: przejazd własnym samochodem - (ok. 10 km w jedną stronę), start około godziny 8, z postojem ok. 1,5 godziny w strefie płatnego parkowania (ok. 6 zł), możliwość wystąpienia korków; przejazd autobusem, dojście na przystanek ok. 400 m, autobus pospieszny co 15 min., koszt biletu w jedną stronę 4 zł, dojście z przystanku do celu ok. 200 m, czas przejazdu i dojścia ok. 25 min, ale z możliwością wystąpienia korków; przejazd tramwajem - dojście na przystanek ok. 500 m, tramwaj co 7 min, koszt biletu w jedną stronę 2 zł, dojście z przystanku do celu ok. 200 m, czas przejazdu i dojścia ok. 35 minut bez korków; przejazd rowerem - czas przejazdu w jedną stronę ok 35-40 min z parkowaniem (ok. 10 km).

Odpowiedzi na to pytanie przedstawiały się następująco: 38 procent osób deklaruje wybór podróży tramwajem, a 25 procent osób deklaruje autobus. 33 procent osób jako pierwszy środek transportu wybrało samochód. Zaledwie 4 procent osób zadeklarowało rower.

Ankieta była jednym z elementów „Analizy Komunikacyjnej”, w ramach której powstała także więźba ruchu pasażerskiego i komunikacji zbiorowej, a także więźba ruchu samochodów osobowych. Więźba to obraz wielkości i kierunku przemieszczeń pomiędzy rejonami bez uwzględnienia sieci drogowej.

Przypomnijmy, że nasza redakcja prowadziła akcję „Głos na tory”, gdzie wraz z Czytelnikami wytyczyliśmy trasę II etapu SST. Co trzeba zrobić? Skorygować trasę i przesunąć ją bliżej ulicy Struga, żeby z dobrodziejstw transportu szynowego mogli skorzystać mieszkańcy osiedli Słonecznego i Majowego. Jednocześnie pojawiły się opinie, że konieczne będzie doprowadzenie pętli nawet do Płoni. Druga nitka SST powinna docierać do osiedla Bukowego.

Czytaj więcej:

Zobacz także:

Szczeciński Szybki Tramwaj i pierwsze opinie. Pasażerowie ch...

Polecamy na gs24.pl:

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński