Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą podwyżki czynszów mieszkań komunalnych w Szczecinie?

mp
Nerwowo na komisji w sprawie czynszów. A szykują się podwyżki. - Proszę mnie nie ładować, ja już jestem naładowany- wypalił dziś radny Władysław Dzikowski, przewodniczący komisji budownictwa i mieszkalnictwa szczecińskiej rady miasta.

Co tak zdenerwowało pana radnego? Urzędnicy miejscy, którzy mieli przygotować druga wersję projektu uchwały dotyczącego polityki mieszkaniowej Szczecina na najbliższe cztery lata. To ważny dokument, bo wprowadza m.in. podwyżki czynszów, ulgi dla najuboższych najemców, zasady naliczania czynszów.

Rani chcieli, aby urzędnicy szczegółowo przedstawili jakie propozycje radnych do projektu zostały zaakceptowane, a jakie odrzucono. Na taki sposób procedowania urzędnicy nie byli przygotowani. Dlatego radny Dzikowski po pół godzinie zamknął komisję. Następna ma się odbyć za miesiąc.

Nie wiadomo, czy uchwała w ogóle zostanie przyjęta na czerwcowej sesji, bo część radnych zapowiada, że może zagłosować przeciw. Chodzi m.in. o podwyżki, które mogą być wprowadzone już o od 1 stycznia 2017 r.
A co przewiduje obecny projekt uchwały? Oto kilka propozycji.

1 Podwyżki. Nowe przepisy likwidują tzw. kotwicę, która powodowała, że od kilku lat czynsze stały w miejscu. Od stycznia 2017 r. czynsze w mieszkaniach komunalnych mogłyby rosnąć stopniowo o 10 aż do czasu „ustalenia wysokości stawki czynszu dla danego lokalu zgodnie z ogólnie obowiązującymi zasadami” - napisano w uzasadnieniu uchwały. „Ogólnie obowiązujące zasady” to pojęcie, które oznacza, że docelowo czynsze miałyby odpowiadać realnej wartości wynajmowanego mieszkania.
Do tego czasu wprowadzona ma być „ochrona w postaci możliwości udzielenia uprawnionym najemcom wyższych obniżek czynszu”.

2 Ulgi. Byłyby uzależnione od wielkości dochodu,

50-procentowe ulgi dla:
- jednoosobowe gospodarstwa domowe: dochód nie przekracza 200 procent najniższej emerytury-
wieloosobowe gospodarstwa domowe: dochód nie przekracza 150 procent najniższej emerytury

40 procent ulgi dla:
- jednoosobowe gospodarstwa domowe: dochód nie przekracza 250 procent najniższej emerytury

- wieloosobowe gospodarstwa domowe: dochód nie przekracza 180 procent najniższej emerytury

25-procentowe ulgi dla:
- jednoosobowe gospodarstwa domowe: dochód nie przekracza 280 procent najniższej emerytury
- wieloosobowe gospodarstwa domowe: dochód nie przekracza
200 procent najniższej emerytury

3 Sprzedaż, zamiana i poprawa jakości stanu lokali

Nowe przepisy mają ułatwić sprzedaż mieszkań komunalnych, albo ich zamianę. Mają się znaleźć pienniąze na poprawę stanu wielu lokali. Np. tych, które nie mają toalet w środku.

Na koniec trochę danych statystycznych (z załącznika do projektu uchwały).

W grudniu 2014 roku Gmina Miasto Szczecin była właścicielem 19 594 lokali mieszkalnych, co stanowiło ok. 12procent ogólnej liczby mieszkań w Szczecinie. Największa koncentracja mieszkań komunalnych ma miejsce w centrum miasta.
Mieszkania i budynki komunalne należą do najstarszych w Szczecinie. Kilkudziesięcioletni okres eksploatacji zabudowy przy niewystarczających nakładach finansowych na remonty i modernizacje (olbrzymie zaległości remontowe z czasów gospodarki sprzed 1990 roku), jest przyczyną obecnego złego stanu technicznego i niskiego standardu znacznej części mieszkaniowego zasobu Gminy. Największa koncentracja starych zasobów występuje w centrum i w północnej części miasta.

Spośród 19 594 mieszkań komunalnych większość (70 procent) znajduje się w budynkach wspólnot mieszkaniowych z udziałami Gminy. Najwięcej wspólnot z udziałami Gminy (866) znajduje się w budynkach wybudowanych w latach 1900-1945.
Warunki sanitarno-socjalne mieszkań komunalnych wciąż odbiegają od standardu zasobów mieszkaniowych pozostałych właścicieli mieszkań. Pod koniec 2014 roku przeciętna powierzchnia mieszkania komunalnego wynosiła 49,60 m2 i była mniejsza o około 14 m2 od przeciętnej powierzchni mieszkania w Szczecinie. Znacznie gorsze od średnich w mieście były też wskaźniki zagęszczenia lokali gminnych, zamieszkiwanych łącznie przez 49 170 szczecinian: w jednym lokalu mieszkało przeciętnie 2,51 osób, a na jedną osobę przypadało średnio 19,76 m2 powierzchni użytkowej lokalu.

Podczas gdy ponad 89 procent mieszkań w mieście ogrzewanych było z sieci miejskiej, tylko 25,1 procent lokali gminnych korzystało z tego źródła ogrzewania. Pozostałe mieszkania komunalne (około 75 procent) posiadały ogrzewanie piecowe, etażowe lub z kotłowni lokalnej.

Prawie 47% ogólnego zasobu komunalnych lokali mieszkalnych stanowiły lokale niewyposażone w pomieszczenia w.c. i/lub łazienkę, w tym 5,2% lokali nie posiadało ani łazienki, ani w.c. w obrębie lokalu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński