Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problem z bezdomnymi w Świnoujściu. Miasto daje kilka rozwiązań

Adam [email protected]
Bezdomni okupujący ławki to częsty widok na ulicach Świnoujścia. Część z nich chciałaby zmienić swoja sytuację, ale nie wie jak. Miasto chce im pokazać, że ciągle istnieje możliwość poprawy
Bezdomni okupujący ławki to częsty widok na ulicach Świnoujścia. Część z nich chciałaby zmienić swoja sytuację, ale nie wie jak. Miasto chce im pokazać, że ciągle istnieje możliwość poprawy Fot. Adam swarcewicz
Władze Świnoujścia chcą aktywizować osoby bezdomne i pomagać im w podjęciu zatrudnienia. Streetworker wskazuje miejsca, w których mogą oni liczyć na pomoc

Jak zawsze w sezonie letnim, na ulicach miasta wzrasta liczba osób bezdomnych, którzy okupują ławki, trawniki i proszą przechodniów o pieniądze.

Władze miasta już zaczęły podejmować określone działania, aby rozwiązać problem.

Straż miejska i policja będą przeprowadzały rozmowy, nakłaniające te osoby do skorzystania z pomocy przy wyjściu z problemów i powrotu do normalnego życia.

- Te metody walki z żebractwem stosowaliśmy w zeszłym roku i przyniosły efekty. Liczba osób wyciągających rękę po pieniądze znacznie zmalała - mówi Hanna Lachowska, sekretarz rzecznika prezydenta Świnoujścia.

Podobnie jak w ubiegłym roku, osoby spoza miasta, które mogą pojawić się u nas w sezonie letnim, będą otrzymywały bilet powrotny do swojego miejsca zameldowania, który jest refundowany przez tamtejszą gminę.

W Świnoujściu przez cały czas działa również streetwoker, czyli osoba, która nawiązuje bezpośredni kontakt z bezdomnymi i wskazuje miejsca, gdzie mogą otrzymać konkretną pomoc.

Magistrat przypomina, że w mieście działa kilka placówek, które oferują pomoc osobom bez dachu nad głową, m. in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, czy schronisko dla osób bezdomnych. Oba miejsca otrzymują wsparcie finansowe na pomoc potrzebującym.

Różne formy aktywizacji umożliwia także Powiatowy Urząd Pracy, z którego oferty może skorzystać każdy obywatel. Są to nie tylko oferty pracy, ale również programy , kursy i szkolenia, które podnoszą kwalifikacje zawodowe i ułatwiają tym osobom powrót na rynek.

­ - Są w mieście osoby, które kiedyś były bezdomne i żyły na ulicy, jednak skorzystały z pomocy i dziś normalnie funkcjonują w społeczeństwie - mówi Hanna Lachowska.

Miasto apeluje o niedawanie pieniędzy żebrzącym, którzy w ten sposób zbierają pieniądze głównie na alkohol i papierosy.

Zobacz także: Bezdomni remontują mieszkania potrzebującym / gazetawroclawska.pl x-news

Polecamy na gs24.pl:

Woodstock 2016 na zdjęciach: Piękne dziewczyny, uczestnicy f...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński