Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiemnastowieczne dane pośród śmieci

Wioletta Mordasiewicz
Te stare poszyty, wygrzebane przez pracowników sortowni, zostały przekazane do Archiwum Państwowego w Szczecinie. Tam zostaną poddane specjalnej obróbce i włączone do zbiorów
Te stare poszyty, wygrzebane przez pracowników sortowni, zostały przekazane do Archiwum Państwowego w Szczecinie. Tam zostaną poddane specjalnej obróbce i włączone do zbiorów MAH w Stargardzie
Archiwalne księgi z powiatów kołobrzeskiego i gryfickiego.

Prawdziwy skarb z punktu widzenia historyków odnalazł się wśród śmieci na wysypisku w Łęczycy, niedaleko Stargardu. Część znaleziska, pochodzącego z początków XVIII wieku, trafiła już do Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Dane o ludziach

Wśród śmieci odkryto w Łęczycy pięć jednostek archiwalnych, zwanych fachowo poszytami. To między innymi księgi parafialne związane z gospodarką własnościową, księgi rachunkowe, a także dane ewidencyjne Urzędu Stanu Cywilnego.

- Mamy do czynienia z bardzo cennym znaleziskiem - zapewnia Marcin Majewski, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. - Na uwagę zasługuje fakt, że są to akta, których w archiwum nie ma w postaci kopii. Teraz uzupełniły lukę, która wystąpiła w zbiorze archiwalnych ksiąg.

Odkrycie starych dokumentów było możliwe dzięki czujności pracowników sortowni Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Łęczycy. Zwrócili oni uwagę na to, że odkryta makulatura może mieć historyczną wartość. Zarząd spółki skontaktował się z muzealnikami w Stargardzie. Na miejsce pojechał dyrektor muzeum.

- Chciałbym podziękować pracownikom za czujność - podkreśla Marcin Majewski. - Dzięki temu te archiwalne przedmioty nie znalazły się na wysypisku śmieci. Niestety bywa tak czasem, że ludzie wyrzucają różne rzeczy, przedmioty po dziadkach, dokumenty, czy stare fotografie. Tymczasem może się okazać, że mają one dużą wartość, jak to było w tym przypadku.

O Stargardzie niewiele
Dokumenty pochodzą z lat 1701-1932. Zawierają sporo informacji związanych między innymi z urodzeniami, czy zgonami z powiatów kołobrzeskiego i gryfickiego. Z wstępnych ich oględzin wynika, że mogą zawierać jedynie pojedyncze informacje dotyczące mieszkańców Stargardu i okolic.

- Dlatego tym bardziej powinny trafić do szczecińskiego archiwum - uważają stargardzcy muzealnicy. - Tam zostaną poddane specjalnej obróbce m.in. odgazowaniu, czyszczeniu, odgrzybianiu. Będą później włączone do zbiorów i przygotowane do zbadania przez historyków.

W znalezisku były nie tylko dokumenty, ale także archiwalne przedmioty takie, jak sztućce pochodzące z końca XIX wieku, a także wartościowy klaser filatelistyczny. Te zabytkowe przedmioty zasilą zbiory stargardzkiego muzeum.

Polecamy na gs24.pl:

>>> [Studniówka 2016: Szczecin, Stargard, Police, Nowogard, Gryfino. WIĘCEJ ZDJĘĆ! »

](http://www.gs24.pl/studniowki/)

Zobacz także: Miss Studniówek 2016. Ruszyło głosowanie! Można się jeszcze zgłosić

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński