Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stargard: Słońce zasili spółkę

Wioletta Mordasiewicz [email protected]
Instalacja fotowoltaiczna ma być zlokalizowana zarówno na terenach oczyszczalni ścieków przy ulicy Drzymały jak i stacji wodociągowej przy ul. Warszawskiej. Farma ma mieć moc 1,85 MW
Instalacja fotowoltaiczna ma być zlokalizowana zarówno na terenach oczyszczalni ścieków przy ulicy Drzymały jak i stacji wodociągowej przy ul. Warszawskiej. Farma ma mieć moc 1,85 MW Joanna Maraszek
MPGK podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Dotyczy ona pieniędzy na farmę fotowoltaiczną.

Farma fotowoltaiczna ma mieć moc prawie 1,85 MW.

- Celem tej inwestycji jest obniżenie kosztów dla funkcjonujących obiektów, które są wysoce energochłonne - mówi Sebastian Szwajlik, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. - Koncepcja nie powstałaby bez zewnętrznego wsparcia finansowego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Ponad 8 milionów

Instalacja ma kosztować nieco ponad 12,5 mln zł. Dofinansowanie wyniesie 81 procent kosztów, czyli dokładnie 8 mln 337 tys. zł.

- Planowany okres realizacji projektu to już 2017 rok - informuje spółka. - W skład instalacji wchodzić będzie 3860 paneli fotowoltaicznych o mocy 265 W każdy z nich. Będą połączone w węzły i spięte za pomocą falowników.

Spółka będzie wykorzystywać zieloną energię z farmy fotowoltaicznej wyłącznie na własne potrzeby. Chodzi o to, by zmniejszyć koszty jej funkcjonowania. Bowiem rocznie stargardzkie MPGK płaci za energię elektryczną przeszło dwa miliony złotych. Wysokie rachunki za energię są w zmodernizowanej oczyszczalni ścieków przy ulicy Drzymały i stacji wodociągowej, która działa przy ulicy Warszawskiej. Dlatego moduły fotowoltaiczne mają dostarczać energię w tych dwóch miejscach.

Duża instalacja

Farma fotowoltaiczna MPGK ma mieć moc 1,85 MW. Będzie to największa tego typu instalacja w naszym regionie.

- Łącznie instalacja fotowoltaiczna ma mieć powierzchnię około czterdziestu pięciu tysięcy metrów kwadratowych - informuje MPGK.

Jeszcze do niedawna przedstawiciele spółki mówili jedynie o planach. Przygotowywali całą dokumentację, starali się o pieniądze. Realizacja inwestycji była uzależniona od uzyskania dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Szefostwo spółki zakładało, że realizacja inwestycji może się zamknąć nawet w czterech latach. Wiadomo już, że zamknie się w przyszłym roku.

- Tuż przed świętami Bożego Narodzenia została podpisana umowa na dofinansowanie tego przedsięwzięcia - informuje spółka.

_______________________________________________________________________________________________

ZOBACZ TEŻ:

Chińczycy już nie kopiują, ale kupują niemieckie technologie (napisy)

Kalendarz Pogoni Baltica hitem internetu, ale idzie "na przemiał"

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński