Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Dziecka Utraconego ma stanąć na cmentarzu w Stargardzie

Wioletta Mordasiewicz
Pomnik Dziecka Utraconego ma stanąć w miejscu  starych zabudowań przy wejściu do nekropolii
Pomnik Dziecka Utraconego ma stanąć w miejscu starych zabudowań przy wejściu do nekropolii Wioletta Mordasiewicz
Pomnik Dziecka Utraconego ma niedługo stanąć na cmentarzu komunalnym przy ul. Kościuszki. Pomysłodawcą jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które inwestycję szykuje

Dzieci martwo urodzone i utracone ciąże zgodnie z obowiązującymi przepisami są grzebane w zbiorowej mogile. Rodzice mogą sami pochować płody, ale nie mają takiego obowiązku. Mogą zostawić je w szpitalu, które zleca ich spalanie. Prochy są chowane w zbiorowej mogile.

- Tego rodzaju pogrzeby odbywają się w naszym mieście sporadycznie i uważamy, że nie ma konieczności wprowadzania zmian w dobrze funkcjonującym systemie - mówią urzędnicy magistratu.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej uważa jednak, że na cmentarzu powinno zostać wyodrębnione miejsce pamięci.

- Zamierzamy wybudować grobowiec, pomnik dzieci utraconych - potwierdza Sebastian Szwajlik, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Stargardzie. - Nasza spółka administruje cmentarze komunalne, stąd koncepcja, by wyodrębnić takie miejsce na pochówek dla dzieci martwo urodzonych przed lub po narodzeniu, których często rodzice nie odbierają ze szpitala.

Na cmentarzu przy ulicy Kościuszki znajduje się symboliczne miejsce, przy którym stargardzianie oddają hołd dzieciom utraconym. To grób dziecka, którego zwłoki znaleziono w 2003 roku w reklamówce na schodach plebani kościoła św. Jana. Na grobie jest pamiątkowa tablica z napisem „Śpij aniołku”. Tam też pojawiają się znicze i kwiaty kładzione przez stargardzian. 15 października obchodzony jest jako Dzień Dziecka Utraconego. Tego dnia na całym świecie upamiętnia się nieżyjące dzieci. Odbywają się też modlitwy w intencji tych, którzy utracili swoje dzieci w wyniku choroby, poronienia, aborcji czy porodu przedwczesnego lub doświadczyli śmierci swojego dziecka.

- Nasza spółka jest na etapie wyłonienia wykonawcy Pomnika Dziecka Utraconego - informuje Andrzej Synoś z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Star-gardzie. - Termin realizacji tego zadania wyznaczony jest na połowę maja tego roku. Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia, wraz z pracami porządkowymi, może wynieść około 10 tysięcy złotych.

Na pomniku pojawić ma się wysoka na około 30 centymetrów figurka aniołka z granitu lub brązu. Pod nim będzie podziemny, murowany grób. Górna część grobu ma się składać z dwóch płyt betonowych, montowanych na stałe i trzeciej demontowanej przy pochówku. Wierzchnia płyta pomnika ma być zrobiona z jasnego granitu. Na czarnej tablicy granitowej pojawi się napis wymalowany 24-karatowym złotem Pomnik Dziecka Utraconego.

MPGK zleciło już wykonawstwo na niektóre elementy grobowca.

- Chcielibyśmy oddać całość przed 1 czerwca - dodaje Sebastian Szwajlik.

Polecamy na gs24.pl:

Natalia Siwiec – modelka. Studiowała w Szczecinie. Jak sama mówi zakochała się w naszym mieście. Teraz wraca do Szczecina z ogromną sympatią, tym bardziej, że pochodzi stąd jej mąż.Natalia Siwiec o początkach swojej kariery. "Kompletnie nie wiedziałam, jak się zachować"Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Szczecinianie, których zna nawet cały świat [ZDJĘCIA]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński