Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja czytania dzieciom w Stargardzkim Centrum Kultury

Emilia Chanczewska [email protected]
Przedszkolaki z grupy Pszczółki zasiadły wygodnie na poduchach i karimatach. Oprócz nich był też maluszek z mamą, który żywo reagował na to, co dzieje się na Małej Scenie SCK.
Przedszkolaki z grupy Pszczółki zasiadły wygodnie na poduchach i karimatach. Oprócz nich był też maluszek z mamą, który żywo reagował na to, co dzieje się na Małej Scenie SCK. Tadeusz Surma
Młodzież z Centrum Otwarte Drzwi w Stargardzkim Centrum Kultury zorganizowała akcję czytania. Maluchy bardzo chętnie słuchały wierszowanych bajek polskich poetów i oglądały ich inscenizacje.

Na Małej Scenie Stargardzkiego Centrum Kultury, we wtorkowe popołudnie, odbyła się akcja pt. „Rodzinne czytanie”, zorganizowana z okazji jubileuszu kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Przygotowała ją młodzież z działającego w SCK Centrum Otwarte Drzwi, na czele z Moniką, Olą, Adą i Anastazją. Czytanie połączone było z animacjami, występami aktorów z teatrów Krzywa Scena oraz poczęstunkiem.

- Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia - mówiła Agata Spiżewska, instruktor z SCK. - Od samego początku zachęcani są dorośli, przede wszystkim rodzice, do codziennego głośnego czytania dzieciom. Głośne czytanie, czy to w domu razem z rodzicami, czy w szkole lub przedszkolu razem z panią, uczy was języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wam wiedzę i mądrość. Zarówno bajki jak i wiersze uczą jak postępować w życiu, co jest dobre, a co złe, co ważne, a co nie. Chcielibyśmy abyście przekonali się, ile radości płynie z czytania i że takie wspólne głośne czytanie może być tez świetną zabawą.

Tuwim i Brzechwa

Do czytania zaproszeni byli redaktorzy Radia Stargard - Marek Synowiecki i Adrian Szkutnik oraz Emilia Chanczewska z Głosu. Marek Synowiecki, znany jako wielki pasjonat kolei, przeczytał „Lokomotywę” Juliana Tuwima, przy której dzieci utworzyły pociąg. Nam w udziale przypadł „Katar” Jana Brzechwy, „Piegozbyt” Wandy Chotomskiej oraz „Okulary” Juliana Tuwima. By lepiej wczuć się w treść dzieci zostały wyposażone w chusteczki do nosa oraz okulary na patyku, miały też malowane piegi.

- Naprawdę to nie ma takiego urzędu, jak Piegozbyt - uznały dzieci. - Trzeba się z piegami urodzić! Albo dostać ich od słońca! Piegi można też przykleić albo namalować.

Adrian Szkutnik miał zagadki o zwierzętach. Dzieci bez problemu je odgadywały dobrze się przy tym bawiąc. Następnie chętnie oglądały występy Krzywej Sceny. Teatr przedstawił między innymi „Natkę Szczerbatkę”.

Mówią, że lubią książki

Gośćmi akcji czytania w SCK były Pszczółki, zerówka z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Stargardzie.

- Lubię czytać i umiem już czytać sama! - mówi 6,5-letnia Aleksandra Domińczak. - Lubię czytać bajki, ale nie mam ulubionej, wszystkie mi się podobają. Chodzę też do biblioteki, z naszą panią i z grupą, czasem z mamą.

- Też już umiem czytać, sam się nauczyłem - mówi 6-letni Patryk Czajkowski. - Moja ulubiona książka, to „Król lew”.

W SCK dzieci z uwagą słuchały wierszy klasyków polskiej literatury.

- Bardzo lubią, jak im się czyta i zawsze chętnie słuchają - mówi Lidia Kowalska, wychowawczyni Pszczółek. - Niektóre rzeczywiście czytają już same. Najlepiej sprawdzają się klasyczne bajki, one będą zawsze na czasie. Ostatnio czytany był u nas „Słoń Trąbalski” i dzieci były zachwycone, żywo to komentowały.

- Akcja pokazała zarówno dzieciom jak i dorosłym, że czytanie może być wspólną, cudowną i aktywną zabawą - podsumowują jej organizatorzy. - Zachęcamy wszystkich do sięgania po wiersze naszych polskich poetów, a jest w czym wybierać.

Co czytają dzieci? O dobrej książce dla młodzieży: Powinna mieć bohaterów, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamić

TVN / x-news

Polecamy na gs24.pl:

Rowerkowe szaleństwo na Jasnych Błoniach [wideo, zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński