Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hospicjum w Tanowie z dofinansowaniem [wideo]

Marek Jaszczyński
Blisko 4 miliony złotych, tyle wyniesie dofinansowanie do budowy hospicjum w Tanowie. Wczoraj podpisano umowę w siedzibie stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów w Policach. Umowę podpisała Aleksandra Mazur-Woroniecka , prezes stowarzyszenia i marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Hospicjum powstanie na bazie budynku mieszkalnego i świadczyć ma pomoc w zakresie stacjonarnej opieki paliatywnej. Dysponować będzie 19 łóżkami, zapleczem medycznym, sanitarnym i kuchennym. Placówka stanie się również miejscem spotkań wspólnoty ludzi czynnie działających w ruchu hospicyjnym, bowiem prowadzić będzie działalność informacyjną i szkoleniową dla rodzin chorych.

- Nikt nie wie, co mu pisane i kiedy sam będzie potrzebować pomocy. Tworząc Regionalny Program Operacyjny przykładaliśmy wielką wagę do rozwiązań służących ludziom najbardziej potrzebującym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej z powodu choroby czy niepełnosprawności. Faktycznie pierwotny kształt RPO nie dawał zielonego światła tego typu działaniom. Ale między innymi dzięki determinacji takich osób, jak pani Aleksandra Mazur-Woroniecka, udało nam się przeforsować zmiany w programie. Dzisiaj dofinansowujemy budowę hospicjum w Tanowie, ale także w Koszalinie i Darłowie, w regionie powstawać będą także kolejne Zakłady Aktywności Zawodowej i Centra Integracji Społecznej. Chciałbym wyrazić szczególną wdzięczność wszystkim, którzy na co dzień pomagają innym. My staramy się stwarzać lepsze warunki dla świadczenia tej pomocy, ale to dzięki codziennemu wysiłkowi grona ludzi, którzy widzą i chcą zaradzić problemom innych, nasza praca ma głęboki sens - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Zakończenie budowy placówki zaplanowano na koniec 2018 roku. Inwestycję prowadzi Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów. To ono docelowo zapewni zasoby techniczne, kadrowe i wiedzę pozwalającą funkcjonować nowej placówce.

- Nasze starania trwały bardzo długo. Na początku nie mieliśmy pieniędzy, bo wpływy z tytułu „jednego procenta” sięgały ledwie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ale z upływem czasu dzięki naszej pracy w domach chorych zaczęliśmy zdobywać zaufanie. W ostatnich latach w ramach „jednego procenta” stowarzyszenie uzyskuje po 700-800 tysięcy złotych. Nie wydawaliśmy jednak tych pieniędzy, tylko gromadziliśmy z myślą o spełnieniu marzenia o budowie hospicjum stacjonarnego. Dzięki temu mamy pieniądze na wkład własny do projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - powiedziała prezes Aleksandra Mazur-Woroniecka. -Nadmienić trzeba, że początkowo RPO WZ 2014-2020 nie zakładało dofinansowania hospicjów. Dopiero starania marszałka województwa dały ten efekt, że dziś możemy mówić o doniosłej chwili dla opieki paliatywnej w regionie - dodała.

Jak wspomniał obecny na uroczystości burmistrz Polic Władysław Diakun, to historyczna chwila, bowiem z możliwości powstającej infrastruktury skorzystają nie tylko mieszkańcy Ziemi Polickiej, ale także mieszkańcy Szczecina i okolicznych powiatów. Przedsięwzięcie, którego koszt całkowity wyniesie ponad 5,7 mln zł, zostanie wsparty dotacją w wysokości blisko 4 mln zł.

Polecamy na gs24.pl:

Najpiękniejsze i najbardziej roztańczone pary ze szczeciński...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński