Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bitwy Wikingów i Słowian. Jedyna taka impreza na świecie!

Bogna Skarul
Andrzej Szkocki
Tegoroczny XXII Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie rozpocznie się 5 sierpnia. To największa wczesnośredniowieczna impreza na świecie, w której uczestniczy od 2000 do 3000 wojów, którzy zjeżdżają z 26 krajów świata.

W miasteczku średniowiecznym prezentowane są warsztaty dawnych rzemiosł, odbywają się występy zespołów muzyki i tańca dawnego, a na wodach wokół wyspy krążą dawne smocze łodzie Wikingów i bojowe Słowian. Odbywają się regaty i wożenie turystów, a w przerwach bardzo widowiskowe bieganie najsprawniejszych wojów po wystawionych za burty tarczach.
Najbardziej widowiskowe są inscenizacje wydarzeń historycznych i obrzędów. Ogromne wrażenie robią wielkie bitwy z udziałem ponad 600 wojów jednocześnie, co przyciąga filmowców z całego świata.

Zwiedzający wioskę można przeżyć "żywą lekcję historii" i zobaczyć, jakie zawody wykonywano przed wiekami, jakie potrawy spożywano, jak spędzano czas wolny oraz jak wyglądały i ile ważyły zbroje wojowników. Każdego dnia odbywają się pokazy średniowiecznych rzemiosł, w tym garncarstwa, bednarstwa, kowalstwa, złotnictwa - jubilerstwa, szewstwa - skórnictwa, bursztyniarstwa, snycerstwa, rogownictwa, wikliniarstwa i mennictwa.

Odbywają się codziennie prezentacje uzbrojenia średniowiecznego wojownika z możliwością przymierzenia niektórych elementów. Bardziej wytrwali mogą spróbować swoich sił w walce. W wiosce są też stanowiska do strzelania z łuku i rzucania oszczepem. Stałym elementem festiwalu jest prezentacja średniowiecznych potraw połączona z degustacją przysmaków.

Dla najmłodszych zawsze jest wyodrębniony, specjalny plac, gdzie odbywają się gry, konkursy i turnieje.

Imprezy słowiańsko - wikingowskie trwają w wiosce niemal cały rok. Od 28 do 29 maja odbywa się w niej Święto Młodej Brzozy. Słowianie obchodzili kult młodej brzozy, reprezentującej żeński pierwiastek świata.

Był poświęcony Mokoszy, władczyni płodności, deszczu, wody. Uderzenie gałązką brzózki miało pobudzić nasze siły witalne. Na brzozowej korze wypisywano prośby do duchów lub "Białej Pani" i wieszano je na brzózce. Jest to także święto młodej zieleni i przyrodotwórczych sił ziemi. Każdy chętny może śladem dawnych Słowian wypisać życzenia na korze i powiesić je na brzozie w skansenie.

24 -25 czerwca to słynna Noc Świętojańska, najkrótsza noc w roku, zwana też Nocą Kupały lub Sobótką. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, obchodzone na obszarach zamieszkiwanych nie tylko przez Słowian.

Na początku lipca odbywa się Miodobranie czyli warsztaty dawnych rzemiosł. W tym ciekawe rzemiosło bartników i jego wczesnośredniowieczne początki, degustacja potraw dawnej kuchni. A pod koniec (29 lipca - 3 sierpnia) bardzo ciekawe Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej. Obejmują różne aspekty życia codziennego.

Po festiwalu, w dniach 27 - 28 sierpnia organizowane jest Słowiańskie Święto Plonów poświęcone tegorocznym zbiorom zbóż oraz inscenizacje obyczajów słowińskich składania ofiar w podziękowaniu za dostatnie plony i prośby o urodzaj w roku następnym.
W dniach 19 - 23 września odbywają się we wiosce warsztaty w formie gry terenowej. Jest to gra "W poszukiwaniu dawnych bogów i zaginionego miasta".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński