Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świerzb w szpitalu w Gryfinie

Marek Rudnicki
Od wczoraj zamknięty jest oddział wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Gryfinie, gdzie u pacjenta odkryto świerzb. Pacjenci zostali przeniesieni do innych placówek.

- Oddział został wygaszony na kilka dni - informuje Paweł Sławiński, radny powiatowy i przewodniczący komisji Ochrony Cywilnej, Zagrożeń Nadzwyczajnych i Administracji Zespolonej.

- Zarządzona została dezynfekcja całego oddziału - dodaje Małgorzata Szewczuk, rzecznik prasowy szpital. - Prawdopodobnie potrwa do środy.

O zamknięciu interny powiadomiono Narodowy Fundusz Zdrowia, pogotowie ratunkowe oraz inne szpitale.

Świerzb jest chorobą zakaźną skóry. Można nim się zarazić nawet wówczas, gdy w otoczeniu jest czysto. Można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Często poprzez stosunki intymne lub zwyczajnie z osobą zarażoną mieszkając w jednym domu, ale też poprzez spanie w pościeli osoby chorej, pożyczanie od niej ubrania, a nawet w wagonie sypialnym pociągu.
W grupie ryzyka znajdują się dzieci. Do zarażenia dochodzi podczas zabawy z zarażonym dzieckiem. Zmiany pojawiają się na dłoniach i i podeszwach stóp, a grudkowata wysypka może nawet utrudniać chodzenie.

Chorobę skóry wywołują pasożyty świerzbowca ludzkiego. Skutki są odczuwalne w postaci silnego swędzenia skóry, gdyż pasożyty gnieżdżą się w naskórku, gdzie tworzą system kanalików i jamek, w których samice składają jaja. Z jaj wylęgają się larwy. Pasożyty lubią szczególnie miejsca ciepłe i ukryte. Najczęściej świerzbowce bytują między palcami u rąk, w pachwinach, w okolicach narządów rodnych, pępka, pod piersiami, na linii pasa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński