Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku utonęły 22 osoby. Otylia Jędrzejczak przestrzega przed kąpielami pod wpływem [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki
Otylia Jędrzejczak testowała okulary, po założeniu których świat jest taki, jak po spożyciu alkoholu
Otylia Jędrzejczak testowała okulary, po założeniu których świat jest taki, jak po spożyciu alkoholu Sebastian Wołosz
Nigdy po spożyciu alkoholu nie wchodź do wody. Jeszcze wakacje nie rozpoczęły się na dobre, a już utonęły 22 osoby. W tym gros tych, którzy byli pod wpływem używek.

Zaczyna się okres ciężkiej pracy ratowników wodnych. Urząd marszałkowski wraz z WOPR-em rozpoczął cykl spotkań w ramach kampanii promującej trzeźwość nad wodą.

Gościem specjalnym jest Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy na długim basenie i trzykrotna rekordzistka świata.

O pływaniu będąc pod wpływem alkoholu mówi wprost: - To jest karygodne, niedopuszczalne.

Opowiada, że nawet przy swoim doświadczeniu, nigdy nie ryzykuje. Prowadząc obozy dla dzieci uczy je, że wchodzi się do ody spokojnie wcześniej schładzając ciało. Że dno, jeszcze wczoraj bezpieczne, przez noc mogło się zmienić.

- Trzeba mieć szacunek do żywiołu, nie można go bagatelizować, woda to nie tylko orzeźwiający chłód, ale niebezpieczny żywioł - powtarza.

Hasło przewodnie rozpoczętej kampanii brzmi: "Z alkoholem przegrasz".

Spotkania promujące bezpieczne kąpiele, żeglowanie i surfowanie będą organizowane w kilku miejscach w regionie.
Zachodniopomorskie WOPR prowadzić będzie akcję "Trzeźwość nad wodą", uruchamiając w ciągu 5 wakacyjnych weekendów wioski edukacyjne na plażach w następujących miejscowościach województwa.

Wiceprezes WOPR WZ Apoloniusz Kurylczyk:
- Między innymi chcemy, aby wypoczywający nad wodą zostawiali pas 5 metrów nad brzegiem, pas awaryjny, którym w razie wypadku będziemy mogli szybko dotrzeć do poszkodowanych. W takich sytuacjach każda minuta się liczy, a brzegiem, gdzie jest twardy piach szybciej dociera się na miejsce zdarzenia niż lawirując między rozłożonymi kocami na plaży.

Na plażach pojawią się m.in. plakaty "Dekalog plażowicza". W nim praktyczne uwagi dotyczące wypoczynku nad wodą.

- Pomóż ratownikom dotrzeć do innych poszkodowanych - brzmi jedno z haseł. - Nie rozkładaj swojego ręcznika w odległości mniejszej niż 5 m od wody. Będąc świadkiem, poszkodowanym pokaż swoje dane ratownikom lub policjantom.
Otylia Jędrzejczak opowiada, że gdy chce popływać dalej, niż wyznaczają to boje kąpieliska, nigdy nie czyni tego bez zabezpieczenia asekurującej ją łodzi w pobliżu. Mówi, że woda jest nieprzewidywalna i taka asekuracja to nie widzimisię, a konieczność.

W "Dekalogu plażowicza" uwaga:
- Kąp się w miejscach bezpiecznych, przeznaczonych do kąpieli. Pływaj przy lub na kąpielisku pomiędzy czerwonymi i żółtymi bojami. Nie wchodź do wody jeżeli widzisz czerwoną flagę (kąpiel jest zabroniona).
W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie czterech dwudniowych akcji edukacyjno - profilaktycznych z zakresu przeciwdziałania szkodom wynikającym z zażywania substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu i narkotyków. Wolontariusze WOPR odwiedzą cztery miejscowości nadmorskie - Jarosławiec, Międzyzdroje, Dźwirzyno oraz Kołobrzeg. Informacje o dokładnych datach akcji pojawią się na portalu Facebook.

Zobacz także: WOŚP w Szczecinie. Światełko do nieba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński