Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu klinicznym przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie będzie można oddać szpik. To pierwsze takie miejsce w regionie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Sylwia Penc / Polskapresse
Szpik dla chorych niespokrewnionych można już oddać w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie - dzięki współpracy placówki z fundacją DKMS "Pokonajmy Nowotwory Krwi". To duże ułatwienie. Do tej pory dawca musiał jechać do Warszawy, Gdańska czy Trójmiasta.

Pierwsze pobranie od dawcy dla chorego niespokrewnionego ma się odbyć 1 czerwca.

- Na czerwiec są już zaplanowane kolejne pobrania - podkreśla Artur Koszla, Lider Działu Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS.
Przypomnijmy. Do tej pory w szpitalu klinicznym nr 1 można było oddać szpik tylko na własny użytek. Oznaczało to, że szpik był pobierany od osoby chorej i jej przeszczepiano własne komórki macierzyste.

- Teraz można oddać cząstkę siebie innej chorej osobie - mówi Artur Koszla. - I nie trzeba będzie po to jechać do innych placówek w Polsce.

Do tej pory było tak, że jeżeli mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego miał się stać dawcą, to musiał jechać do najbliższych klinik znajdujących się w Poznaniu, Warszawie czy Trójmieście. Dzięki nawiązaniu współpracy przez Fundację DKMS z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1, Szczecin pojawił się na mapie klinik, które wykonują pobrania. A to oznacza, że jest dostęp do listy z ponad 2 mln osób zarejestrowanych jako potencjalni dawcy.

Jak się dowiedzieliśmy, rejestr dawców jest zasilany praktycznie codziennie. Między innymi na tzw. akcjach rekrutacyjnych dawców szpiku. Fundacja DKMS tylko w Szczecinie zorganizowała już 372 takie akcje (dzięki nim 25 962 szczecinian jest zgłoszonych do bazy dawców a 142 z nich już pomogło potrzebującym).

Ostatnia taka akcja odbyła się w ubiegłą sobotę (28 maja), w Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Tego dnia na Jasnych Błoniach i w Atrium Molo szczecinianie mogli się zgłosić i zapisać do bazy danych.

- Niestety pogoda nie dopisała, było zimno i padał deszcz. A to sprawiło, że na spacer wybrało się bardzo niewiele osób. Z tego powodu zarejestrowaliśmy zaledwie 29 zgłoszeń - przyznaje przedstawiciel Fundacji DKMS. - W dziesięciu innych miastach w Polsce, w których również obchodziliśmy Dzień Walki z Nowotworami Krwi było nieco lepiej i w sumie zapisaliśmy nieco ponad sześćset osób.

W Szczecinie jednak, przez pogodę, charytatywna akcja rekrutacyjna nie do końca się udała. Na szczęście w poniedziałek aura nie popsuła w Niechorzu kolejnej akcji Fundacji DKMS. Zorganizowanej dla 9-letniej Leny, która zachorowała na ostrą białaczkę szpiku.

- Na festynie w jeden dzień zarejestrowaliśmy 409 osób! - podkreśla Artur Koszla.

Jak się okazuje, województwo zachodniopomorskie jest obecnie w krajowej czołówce, jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych dawców. W bazie fundacji jest aż 105 823 mieszkańców naszego województwa (potencjalni dawcy) a dawcami faktycznymi, czyli osobami, które już oddały krwiotwórcze komórki macierzyste, by ratować życie osoby walczącej z nowotworem, zostało 569 osób.

Kto może zostać dawcą szpiku? Osoba w przedziale wiekowym pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i w dobrym ogólnym stanie zdrowia.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński