MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie mogą powstać nowoczesne ośrodki kształcenia zawodowego

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Zespół Szkół Samochodowych w Szczecinie
Zespół Szkół Samochodowych w Szczecinie Andrzej Szkocki
Szczecin stara się o dotacje na stworzenie pięciu Branżowych Centrów Umiejętności przy szkołach zawodowych. Mają one kształcić zarówno uczniów, jak i dorosłych.

BCU, to z założenia rozwinięte pod względem technologicznym ośrodki kształcenia i egzaminowania w danej branży, mające zapewnić wsparcie istniejącym placówkom edukacyjnym i umożliwić tworzenie nowych. Podstawowym zadaniem BCU będzie rozwój szkolnictwa zawodowego.

BCU rozwiązywać mają problemy związane z brakami kadrowymi, nieadekwatnymi do potrzeb rynku ofertami edukacyjnymi oraz niedostatkiem chętnych na podjęcie nauki. Nowo tworzone ośrodki przyczynić się mają do zapewnienia wykwalifikowanych kadr odpowiadających na potrzeby nowoczesnej gospodarki w poszczególnych branżach. Robotyka, mechatronika, przetwórstwo, spożywcze, transport, przemysł jachtowy, fryzjerstwo, kamieniarstwo, obuwnictwo czy budowa i strojenie fortepianów i pianin to jedynie kilka ze 120 dziedzin, na które pozyskać można dofinansowanie.

Szczecin będzie się starał o utworzenie 5 takich ośrodków.

Zespół Szkół nr 4 chce stworzyć ośrodek w branży automatyka przemysłowa, Zespół Szkół Samochodowych w dziedzinie diagnostyka i mechanika, Zespół Szkół nr 8 w dziedzinie turystyka, Zespół Szkół nr 2 w dziedzinie przemysł chemiczny, Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w dziedzinie spawalnictwo.

- Te ośrodki mają być jednostkami oświaty, podobnie jak inne placówki. Mają być dopełnieniem kształcenia zawodowego - mówi Grzegorz Jankowski, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Szczecinie. - Ciekawostką jest to, że mają kształcić również dorosłych. Każda taka placówka ma wykształcić rocznie 200 osób, z czego 60 proc. to mają być osoby dorosłe, 20 proc. uczniowie i 20 proc. kadra w szkołach.

Każdy ze szczecińskich ośrodków będzie brał udział w konkursie osobno. Nie wiadomo, czy wszystkim uda się otrzymać dotację, ale jest o co walczyć, bo na każde BCU, w zależności od branży, można otrzymać od 9 mln zł do 16 mln zł. Pieniądze te można wykorzystać na modernizację obiektu, w którym ma działać BCU oraz na zakup wyposażenia (maszyny, sprzęt, urządzenia techniczne związane z funkcjonowanie BCU), utworzenie struktury instytucjonalnej (np. powołanie rady BCU, wpisanie do odpowiednich rejestrów), czy typowe koszty ogólne, administracyjne (zatrudnienie pracowników, przygotowanie dokumentacji programowej dla kursów i szkoleń).

Wnioski można składać do 15 grudnia 2022 r. Projekt będzie realizowany przez 3 lata (w latach 2023-2025 albo 2024-2026). Każdy starający się o tę dotację musi mieć partnera biznesowego - firmę, izbę rzemieślniczą.

120 nowoczesnych branżowych centrów umiejętności stanowiło będzie nowość w systemie oświaty. Do końca roku 2023 powstać ma ich co najmniej 20, do końca roku 2024 kolejne 100. Pieniądze na ten cel pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy.

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński