Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Szczeciński zakończył modernizację jednego z budynków

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Mat. prasowe
Uniwersytet Szczeciński zakończył inwestycję w budynku nr 5 przy al. Piastów 40b. Budynek przeszedł poważną modernizację.

Przy wsparciu Urzędu Miasta Szczecin w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Uniwersytet Szczeciński otrzymał środki finansowe na przebudowę infrastruktury budynków 1 i 5 przy al. Piastów 40B. Przebudowa budynku nr 5 Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego właśnie została zakończona.

- Inwestycja Piastów 5 jest kolejnym etapem budowania kampusu Uniwersytetu Szczecińskiego - mówi prof. Waldemar Tarczyński, rektor US. - Jest to pokazanie drogi, którą powinniśmy kroczyć. Mamy mnóstwo obiektów, które wymagają remontów, renowacji, często z udziałem konserwatora zabytków.

Budynek wzniesiony został na początku XX w. w technologii tradycyjnej jako murowany.

Budynek po remoncie uzyskał 4,5 kondygnacje użytkowe (parter, I piętro, II piętro i poddasze). Wcześniej były 3,5 kondygnacje z nieużywanym poddaszem. Pomieszczenia piwniczne zostały przystosowane do wykorzystania na cele magazynowe. Wymieniono stolarkę okienną oraz drzwiową, wykonano renowację elewacji budynku z wymianą pokrycia dachowego. Wykonano roboty w zakresie wymiany wewnętrznej instalacji cieplnej, wodno-kanalizacyjnej. Doposażono budynek w instalacje sygnalizacji pożaru i oddymiania, instalację monitoringu CCPV, instalację sygnalizacji włamania i napadu oraz kontroli dostępu. Budynek dostosowano też do do przepisów przeciwpożarowych oraz osób z niepełnosprawnościami, dla których wybudowano dźwig osobowy.

Inauguracja roku akademickiego 2023/24 na Uniwersytecie Szczecińskim

Uniwersytet Szczeciński zainaugurował nowy rok akademicki [ZDJĘCIA]

Budynki dydaktyczne przy al. Piastów 40b stanowią część zespołu dawnego zespołu koszarowego, który jest indywidualnie ujęty w gminnej ewidencji zabytków.

- To budynki piękne, z czerwonej cegły. Podczas remontu budynku celem była nie tylko jego adaptacja i przystosowanie tych obiektów do nowoczesnych funkcji dydaktycznych, ale również zachowanie ich substancji zabytkowej. W tym przypadku udało się to świetnie - mówi Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków.

Przyznanie dotacji celowej na przeprowadzenie prac konserwatorsko-remontowych przyczyniło się do poprawy stanu technicznego i estetycznego substancji zabytkowej oraz złagodzenia negatywnych skutków pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

Koszt inwestycji to ponad 5,8 mln zł, a dofinansowanie to ponad 2,4 mln zł.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński