MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Szczeciński planuje remont za 11 milionów złotych

Paweł Pązik
Już wkrótce budynek wydziału stanie się wizytówką całej uczelni.
Już wkrótce budynek wydziału stanie się wizytówką całej uczelni. Fot. Andrzej Szkocki
Za 11 milionów złotych zostanie wyremontowany budynek Wydziału Nauk Przyrodniczych. To największa od lat tego typu inwestycja Uniwersytetu Szczecińskiego.

Prace mają ruszyć na początku listopada. Remont obejmie dach, elewację i przede wszystkim wnętrze budynku. Zagospodarowane zostanie także zaniedbane obecnie poddasze. W salach wykładowych i laboratoriach pojawi się nowe wyposażenie i meble.

- Mamy do wykorzystania pieniądze z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pochodzące z funduszy na dydaktykę - twierdzi prof. Agnieszka Popiela, dziekan wydziału. - Remont pozwoli nam na bardziej komfortową pracę w laboratoriach, a naszym studentom na naukę w pięknie wyglądających salach. Nasz budynek będzie spełniał wszystkie normy unijne, przede wszystkim zostanie przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

W listopadzie rozpoczną się prace w budynku przy ul. Felczaka, zaś we wrześniu 2010 przy ul. Wąskiej. Obecnie trwa przeprowadzka. Pracownicy przenoszą sprzęty z jednej części budynku do drugiej.
- Do końca remontu, czyli do 2012 roku, będziemy musieli jakoś przecierpieć - przyznaje dziekan. - Dla takiego efektu warto się chyba jednak trochę pomęczyć.

To nie koniec sporych pieniędzy jakie ma szanse zdobyć wydział. Na początku przyszłego roku rozstrzygnie się, czy ministerstwo przyzna dotację w wysokości 14 milionów złotych z funduszy na naukę.
- Jestem pełna optymizmu jeżeli chodzi o decyzję ministerstwa - twierdzi prof. Popiela. - W Warszawie cenią nasze dotychczasowe dokonania i dorobek naukowy.

Budynek gdzie obecnie mieści się wydział, kiedyś zajmowało Technikum Chemiczne, a od 1985 roku należy on do uniwersytetu. Przez ponad 20 lat przeszedł on kilka remontów, lecz aż do tego roku czekał na gruntowny. Wcześniej władze wydziału zainwestowały w zespół pałacowo-parkowy w Małkocinie pod Stargardem, gdzie mieści się Centrum Edukacji Środowiskowej.

Oprócz remontów wydział przygotował na następny rok akademicki także ciekawą ofertę edukacyjną.
- Jako druga uczelnia w Polsce uruchomimy kierunek mikrobiologia - cieszy się prof. Wiesław Deptuła, kierownik Katedry Mikrobiologii i Immunologii.

- Wraz z Wydziałem Zarządzania i Ekonomiki Usług będziemy też prowadzić międzywydziałowy kierunek turystyka i rekreacja - dodaje dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych Agnieszka Popiela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński