Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Właściwe wersje formularzy PIT-36

materiał partnera
Druki zeznań podatkowych zmieniają się wraz z przepisami podatkowymi. Wypełniając formularz do rozliczenia podatkowego PIT-36 musimy wybrać jego aktualną wersję. Składając korektę deklaracji PIT-36, wypełniamy formularz w wersji obowiązującej w roku złożenia zeznania pierwotnego.

Podstawa prawna

Podstawą prawną do przygotowania aktualnej wersji druku pit jest rozporządzenie Ministra Finansów. Aktualnie obowiązujący wzór druku PIT-36(23) stosuje się do rozliczenia przez podatnika uzyskanych dochodów lub poniesionych strat w roku podatkowym od dnia 1 stycznia 2016 roku.

Podstawą prawną aktualnej wersji formularza PIT 36 jest Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26.11.2015 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Formularze stosowane do korekty deklaracji podatkowych

W przypadku składania korekty zeznania podatkowego aktualnie obowiązujący wzór deklaracji wybieramy tylko w przypadku, gdy korekta dotyczy deklaracji złożonej w tym samym roku lub w roku, kiedy stosowany był ten sam wzór. Natomiast do skorygowania deklaracji z poprzednich lat musimy dostosować odpowiedni druk. Wzory formularzy obowiązujące w poszczególnych latach podatkowych znajdziemy na stronie Ministerstwa Finansów, ale też zawiera je program do rozliczenia pit.

Zastosowanie różnych wersji formularza PIT-36 w poszczególnych latach możemy zobaczyć poniżej:

2015- PIT-36(22)
2014- PIT-36(20)
2013- PIT-36(19)
2012- PIT-36(18)
2011- PIT-36(17)

Przeznaczenie formularza PIT-36

Druk PIT-36 przeznaczony jest dla podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej, którzy nie mogą rozliczać się na formularzu PIT-37.

Najczęściej formularz PIT-36 wypełniają podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, ale przeznaczony jest również dla tych, którzy uzyskali przychody opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej z:
• najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze,,
• od których byli obowiązani opłacać zaliczki na podatek bez pośrednictwa płatnika,
• ze źródeł przychodów położonych za granicą,
• z innych źródeł, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek.

Na formularzu tym składają też zeznania roczne podatnicy, którzy doliczają do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci ( na zasadach przewidzianych w ustawie o PIT).

Formularz PIT-36 najczęściej składamy wraz z załącznikami. Rodzaj i ilość załączników zależy od tego, jakie są źródła naszych dochodów oraz z jakich ulg i odliczeń korzystamy. Podatnicy składają m.in.załączniki:
• PIT/B, gdy prowadzą działalność gospodarczą,
• PIT/Z, jeśli korzystają z kredytu podatkowego,
• PIT/O, rozliczając ulgi podatkowe,
• PIT/D, PIT-2K, gdy korzystają z praw nabytych do ulg mieszkaniowych,
• PIT/M , jeśli doliczają do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci,
• PIT/ZG rozliczając przychody z zagranicy.

Pola oznaczone kolorem zielonym na formularzu PIT-36 przeznaczone są wyłącznie dla podatników, którzy uzyskiwali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej.

Wypełnienie deklaracji PIT-36 i dostarczenie do urzędu skarbowego

Prawidłowe wypełnienie formularza PIT-36 ułatwi zapoznanie się z broszurą informacyjną dostępną w urzędach, na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, na portalach podatnika. W rozliczeniu podatkowym na druku PIT-36 może pomóc nam dobry program do rozliczania pit, jak np.PITax.pl Łatwe podatki.

Korzystając z internetu można złożyć PIT-36 online. Rozliczenie pit online to duża oszczędność czasu oraz zapewnienie poprawności. Program do rozliczenia pit automatycznie sprawdza poprawność naszych wpisów, zapewnia zgodność obliczeń z obowiązującymi zasadami, z zastosowaniem właściwych wskaźników dotyczących stawek podatkowych, progów, kwot wolnych od podatku, kosztów odliczanych ryczałtowo itp. Z programem łatwo stosuje się preferencyjne rozliczenie pit wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem oraz odliczenia z tytułu ulg podatkowych.

Przed złożeniem zeznania należy wypełniony formularz podpisać. W przypadku wysyłki online przez osoby fizyczne nie jest wymagany kwalifikowany podpis elektroniczny, który muszą stosować pełnomocnicy i firmy. Podpisem będzie w tym przypadku zestaw danych autoryzujących (NIP lub PESEL, imię, nazwisko, data urodzenia, kwota przychodu wykazana w dowolnej deklaracji podatkowej w poprzednim roku lub zero, jeśli żadna deklaracja nie była składana).

Prawidłowo wypełniony i podpisany formularz PIT- 36 otrzyma status “200” i wtedy możliwe jest pobranie urzędowego poświadczenia odbioru (UPO). Dokument ten przesłany z urzędu skarbowego elektronicznie możemy wydrukować lub przechowywać w wersji elektronicznej. Będzie on też dostępny w systemie e-Deklaracje po podaniu numeru referencyjnego.

Ustawowy termin złożenia deklaracji PIT-36 to 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Jeśli 30 kwietnia przypada w dzień wolny od pracy, terminem obowiązującym jest pierwszy dzień pracy po tej dacie. Taka sytuacja występuje w 2017 roku i termin złożenia PIT 36 przypada na 2 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński