Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toksyczny dym. Interweniują strażnicy miejscy. Czym można palić?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W środę strażnicy miejscy z Oddziału Północ szczecińskiej straży miejskiej udali się w rejon osiedla Warszewo, gdzie ujawniono mężczyznę spalającego odpady wytwarzające toksyczny dym. Zapytaliśmy z tej okazji, czym można palić.

- W piecu spalane były odpady drewnopodobne, tj. pocięte płyty wiórowe, paździerzowe i polakierowane resztki mebli - informuje Joanna Wojtach, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Szczecinie. - Tego nie wolno spalać. Trzeba było sprawcę ukarać mandatem karnym.

Przyznaje, że strażnicy udali się pod wskazany adres po sygnale od jednego z mieszkańców.

- Najczęściej to właśnie mieszkańcy informują nas, że ich zdaniem z komina ulatnia się niebezpieczny dym - mówi Joanna Wojtach. - Odpowiadamy na wszystkie sygnały, kontrolujemy, badamy, ale większość z nich się nie sprawdza. Mieszkańców niepokoi ulatniający się dym, ale po interwencji strażników okazuje się, że spalane są dozwolone paliwa. W Szczecinie bowiem jeszcze można palić węglem czy drzewem dobrej jakości. Ale już w Krakowie tego zakazują.

ZOBACZ TEŻ:

Parę dni temu mieszkaniec Krakowa został skazany przez sąd na miesiąc ograniczenia wolności. Zobowiązano go też do wykonywania prac społecznych w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Wszystko dlatego, że mężczyzna nie stosował się do przepisów ustawy antysmogowej, która w Krakowie jest jedną z bardziej restrykcyjnych w Polsce.

- Za każdym razem, kiedy otrzymujemy sygnał od mieszkańca idziemy pod wskazany adres i sprawdzamy zarówno stan pieca jak i paliwo, czyli czym w tym piecu jest palone - tłumaczy Joanna Wojtach. - Czasy, gdy strażnik miejski lub inspektor ochrony środowiska mógł tylko stojąc przed furtką obserwować dym z zewnątrz już minęły.

Przypomina, że strażnicy mogą wejść na posesję, czy do lokalu, do pomieszczenia, gdzie znajduje się piec na podstawie posiadanych imiennych, bezterminowych upoważnień podpisanych przez Prezydenta Miasta Szczecin.

Strażnicy sprawdzają co jest przygotowane do palenia, co znajduje się w pobliżu paleniska, czym już się pali.

- Tych sygnałów od zaniepokojonych podejrzanym dymem sąsiadów jest ostatnio więcej - twierdzi rzeczniczka prasowa. - Wpływ na to mają doniesienia mediów o złym stanie jakości powietrza i zagrożeniu smogowym.

ZOBACZ TEŻ:

Z kolei Paulina Łatka ze szczecińskiego magistratu przypomina, że miasto wyposażone jest w antysmogowy dron, który kolejny sezon będzie mierzył poziom szkodliwych substancji w powietrzu i wyłapywał "trucicieli".

Dron wyposażony jest w czujniki mierzące poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji: formaldehydu, chlorowodoru czy pyłów PM10 i PM2,5, które wytwarzane są podczas spalania w piecach niedozwolonych materiałów i zanieczyszczają powietrze.

- Użycie drona pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń i szybkie skierowanie tam patrolu Straży Miejskiej, który po kontroli może nałożyć mandat na osobę dopuszczającą się tego procederu - informuje Paulina Łatka.

Oprócz pomiarów punktowych dron mierzy również stężenie szkodliwych substancji obszarowo, co pozwala na monitorowanie sytuacji w całym mieście i wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Dzięki temu wiadomo, gdzie należy skierować dalsze działania.

- Z doświadczeń ubiegłego roku wynika, że są to najczęściej dzielnice domków jednorodzinnych, takie jak Gumieńce, Podjuchy czy Dąbie - twierdzi Łątka. - Z tych obszarów pochodzi również najwięcej zgłoszeń kierowanych przez mieszkańców do Straży Miejskiej i przez aplikację Alert.

ZOBACZ TEŻ:

Czym nie wolno palić w piecach?

  • zanieczyszczonymi odpadami drewnianymi, np. impregnowanych i lakierowanych;
  • materiałami nasączonymi substancjami chemicznymi;
  • opakowaniami i butelkami z tworzyw sztucznych po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach i innych substancjach chemicznych;
  • zużytymi oponami i innymi odpadami z gumy;
  • impregnowaną tekturą.

- Palenie czymś takim jest nie tylko niebezpieczne dla otoczenia, ale i samych spalających, bo to oni są najbliżej źródła, więc oni wdychają największe ilości szkodliwych substancji - przestrzega Joanna Wojtach ze straży miejskiej.

Specjalne drony będą szukać smogu w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

ZOBACZ WIĘCEJ:

ZOBACZ TEŻ:

Pierwsze chłodniejsze dni już sprowadziły na nas kłopoty ze smogiem, a w najbliższych miesiącach będzie tylko gorzej. Poziom PM10 rośnie tym bardziej, im na zewnątrz jest zimniej. Brak wiatru i deszczu tylko utrudnia sytuację. Walka ze smogiem niestety nie jest wcale taka prosta, dlatego lepiej wiedzieć, co można, a czego nie można robić, kiedy jakość powietrza jest pogorszona. W końcu zdrowie mamy tylko jedno, a smog potrafi skutecznie je zniszczyć. Zobacz, co robić, gdy smog jest w natarciu!

Uwaga: SMOG! Co robić, kiedy poziom PM10 przekracza normy?

Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Najgorzej jest z benzo(a)pirenem, który jest jedną z najgroźniejszych substancji rakotwórczych. Zawierają go także papierosy, dlatego można porównać oddychanie zanieczyszczonym powietrzem do palenia. By lepiej to zobrazować, Omni Calculator, start up z Krakowa, stworzył kalkulator smogowy, w którym możemy przeliczyć, ile papierosów dziennie wypalamy, oddychając powietrzem w danej miejscowości.W wyliczeniach pod uwagę wzięto średnią ilość powietrza wdychanego przez dorosłego człowieka na godzinę, średnie roczne stężenie benzo(a)pirenu zarejestrowane poza budynkami oraz zawartość B[a]P w jednym papierosie. Wyniki są zatrważające! Zobacz, gdzie jest najgorzej! Tam mieszkańcy wypalają w godzinę paczkę papierosów... tylko oddychając.

Smog w Polsce jak palenie papierosów. Zobacz, gdzie spalasz ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński