Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To wiosna w lutym. Na łąkach w powiecie polickim widać żurawie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Najbardziej charakterystycznym elementem w wyglądzie żurawia jest pióropusz zdobiący kuper ptaka, często mylony z jego ogonem. Pióropusz to wydłużone lotki trzeciego rzędu, a właściwy ogon jest schowany pod nimi.
Najbardziej charakterystycznym elementem w wyglądzie żurawia jest pióropusz zdobiący kuper ptaka, często mylony z jego ogonem. Pióropusz to wydłużone lotki trzeciego rzędu, a właściwy ogon jest schowany pod nimi. Artur Zagórski
Poruszają się z taką gracją. Głos żurawi - klangor, jest wczesną wiosną zapowiedzią odradzającego się życia. Ptaki są widziane w różnych miejscach powiatu polickiego.

- Pojawiły się w okolicy Stolca, Uniemyśla, na Polickich Łąkach i innych miejscach. Obecnie lądują, odpoczywają i rozpoczynają swoje tańce - mówi Artur Zagórski, autor zdjęć żurawi.

Żurawie należą do zwierząt wszystkożernych, chociaż dominuje pokarm roślinny - nasiona, korzenie czy liście. Jedzą też dżdżownice, małe ssaki, płazy czy ryby. Wiosenne powroty ptaków odbywają się w marcu i kwietniu, a jesienne przeloty we wrześniu i październiku. Zimują na Półwyspie Iberyjskim, we Francji, w Afryce Północnej aż do Sudanu, na Bliskim Wschodzie, w Pakistanie, Indiach, a także południowych i wschodnich Chinach. Długie nogi i szyja nadają sylwetce żurawia smukłości, a duże rozmiary ciała (wysokość ok. 115 cm, waga ok. 5 kg, rozpiętość skrzydeł ok. 210 cm) czynią go gatunkiem trudnym do pomylenia.

- Niewiele ptaków porusza się z taką gracją i elegancją jak żurawie - wyjaśnia Artur Zagórski. - Najczęściej można je spotkać w miejscach oddalonych od ludzkich domostw na obszarach trawiastych, w lasach, nad jeziorami, a w okresie lęgowym na mokradłach, polach i łąkach. Słyszalny z odległości kilku kilometrów głos żurawi - klangor, jest wczesną wiosną zapowiedzią odradzającego się życia i tego, czego nie daje nam piękna zima, czyli ciepła, kolorów i świeżości.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński