MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te widoki zapierają dech. Warto wybrać się w Karpaty Cedyńskie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Szczecina można zobaczyć wyjątkową panoramę Odry, dowiedzieć się o początkach państwa polskiego i zdobyć najdalej wysunięty punkt na zachodniej granicy Polski.

Wielbiciele fotografii i panoram powinni wspiąć się na wieżę widokową w Cedyni, która zbudowana w 1895 roku, jako pomnik wojenny przez burmistrza miasta Ernesta Eduarda Melchera, szczęśliwie przetrwała wojnę i teraz służy turystom. Budowla wznosi się nad ulicą Kościuszki, ale zmotoryzowani mogą się dostać od strony ulicy Cmentarnej.

Wieża 14 m wysokości i jest podzielona na 4 kondygnacje. Jednak w połączeniu z naturalnym wzniesieniem roztacza się z niej wspaniały widok na Żuławy Cedyńskie aż po Hohensaaten i Lunow, na południe po Bad Freienwalde i Odrzycko (Oderberg) oraz na północny wschód po Świecie nad Odrą (Schwedt).

Na ścianach wieży umiejscowione były trzy pamiątkowe granitowe tablice z nazwiskami cedynian, którzy polegli podczas wojen Prus z Danią w 1864, z Austrią w 1866 i z Francją w latach 1870/1871 oraz niewielka żeliwna tablica upamiętniająca żołnierza Kuhna, poległego w 1903r. podczas wojny z Chinami.

Dalej proponujemy podjechać drogą wojewódzka nr 124 w kierunku Osinowa Dolnego i zatrzymać się pod Górą Czcibora, a potem wejść na wzniesienie, stanowiące część pasma Karpat Cedyńskich o wysokości 54,5 metra n.p.m., skąd roztacza się wspaniała panorama. Na szczycie można zobaczyć 15-metrowy monument autorstwa Czesława Wronki i Stanisława Biżka, to największy w Polsce pomnik orła. Będąc na górze nie sposób nie zachwycić się pięknym widokiem na dolinę Odry i Niemcy.

To nie koniec wyjątkowych miejsc nad Odrą. Na terenie gminy Cedynia pomiędzy wsią Stary Kostrzynek a Osinów Dolny, na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się najdalej na zachód położony obszar Polski. Punkt ten znajduje się w nurcie rzeki Odry w odległości 200 metrów w kierunku południowo-zachodnim od kamienia pamiątkowego. Do kamienia można dojść od strony drogi wojewódzkiej nr 126, gdzie znajduje się stosowny drogowskaz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal podróżniczy za horyzontem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński