Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital na Pomorzanach zmienia nazwę. Od stycznia będzie to Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Nowy budynek klinik ginekologiczno-położniczo-noworodkowych.
Nowy budynek klinik ginekologiczno-położniczo-noworodkowych. Bogna Bartkiewicz
Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie. Od 1 stycznia 2024 r. tak się będzie nazywał szczeciński szpital na Pomorzanach. Zdaniem Senatu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, nowa nazwa placówki podkreśla jej uniwersytecki charakter, prestiż i jakość leczenia.

Od nowego roku obowiązywać będzie nowa nazwa szpitala przy al. Powstańców Wielkopolskich. Od 1 stycznia będzie to: Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie.

Jak podkreśla prof. Leszek Domański, prorektor ds. klinicznych PUM, szpitale kliniczne są dla pacjenta przede wszystkim miejscem, gdzie otrzymuje najwyższą jakość usług medycznych.

- To także miejsce, gdzie kształci się kadry – zarówno studenckie, to kształcenie przed dyplomowe, jak i podyplomowe. Prowadzi też badania kliniczne. Wszystkie te aspekty świadczą o kompleksowości zadań w obszarze opieki zdrowotnej, a także o gwarancji najwyższego poziomu diagnozowania i leczenia chorych oraz funkcji dydaktycznej dla kadr medycznych.

Nowa nazwa mocniej akcentuje uniwersytecki charakter szpitala (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie jest organem tworzącym dla szpitala klinicznego), utrzymując jednocześnie samodzielny charakter placówki - gwarantuje to ustawa o działalności leczniczej.

Nowa nazwa Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie (w skrócie USK-2) wkomponowana została w dotychczasowe logo szpitala. Na przełomie roku realizowane będą prace dostosowujące zewnętrzny wizerunek szpitala do nowej nazwy (m.in. tablice informacyjne, strona internetowa – docelowo www.usk2.szczecin.pl oraz adresy mailowe w nowej domenie).
Historia szpitala na Pomorzanach sięga końca XIX w. kiedy to w 1879 r. oddano do użytku oddział ogólnoszpitalny. Wówczas na terenie szpitala funkcjonowało osiem budynków. Wraz z rozwojem miasta placówka stale i intensywnie się rozwijała – powstawały nowe pawilony i oddziały.

Obecnie w strukturze szpitala funkcjonuje dwanaście klinik, trzy zakłady, samodzielne oddziały i ośrodki, kilkanaście pracowni specjalistycznych oraz poradni, a także jedyny w północno-zachodniej Polsce Bank Mleka Kobiecego i jeden z większych ośrodków dializ w regionie. W 2020 r. w szpitalu powstało Kliniczne Centrum Operacji Robotycznych z systemem robotycznym da Vinci do operacyjnego leczenia nowotworów w dziedzinie urologii, chirurgii ogólnej i ginekologii operacyjnej. SPSK-2 stał się tym samym 10 ośrodkiem w kraju, wykorzystującym najwyższej, światowej klasy sprzęt do chirurgicznego leczenia pacjentów onkologicznych.
W tym roku oddano do użytku nowe skrzydło klinik ginekologiczno-położniczo-noworodkowych z nowoczesnymi blokami operacyjnymi i porodowymi oraz oddziałem intensywnej opieki noworodkowej.

Szpital stale się rozwija i prowadzi kolejne inwestycje zarówno w obszarze opieki nad pacjentem, jak i zarządzania placówka (ekologiczna i zaawansowana technologicznie kotłowania, nowe instalacje gazów medycznych).

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie – a od 2024 r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie - to szpital wieloprofilowy, świadczący usługi zdrowotne o III stopniu referencyjności. Obejmuje swą opieką nie tylko pacjentów ze Szczecina, ale i z całego województwa zachodniopomorskiego i często z przyległych regionów kraju. Rocznie w szpitalu hospitalizowanych jest około 35 tys. pacjentów. Wykonuje się około 16 000 zabiegów.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński