MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińskie dźwigozaury i filharmonia zaświeciły na czerwono z okazji międzynarodowego dnia Zespołu Delecji 22q11 [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Anna Brüske-Szypowska
Anna Brüske-Szypowska
Podświetlona filharmonia
Podświetlona filharmonia Andrzej Szkocki
Czerwony blask reflektorów skierowany na szczecińskie dźwigozaury z Łasztowni ma także rzucić światło na, jak się okazuje najmniej znane, a najczęściej występujące zaburzenie chromosomowe - Zespół Delecji 22q11.

Cały listopad jest miesiąc podnoszenia świadomości o Zespole Delecji 22q11, a data 22.11 przyjęta zastało jako Międzynarodowy Dzień 22q11. W tym dniu nie tylko w Polsce, ale i w Europie wiele znanych obiektów przybiera czerwoną barwę, np. Brama Brandenburska w Berlinie czy fontanna na rondzie Montgomery w Brukseli. W kraju czerwień zagościła m.in na Darze Pomorza w Gdyni, katowickim Spodku czy poznańskim stadionie. W Szczecinie czerwona dziś była również filharmonia.

Zespół Delecji 22q11. Czym jest?

Zespół delecji 22q11 jest zaburzeniem chromosomowym, które dotyka 1 na 3000 osób. Choroba odbija swoje piętno zwykle nie tylko na życiu samego chorego ale i jego najbliższych. Często powoduje szereg wad i zaburzeń rozwojowych, które mogą dotyczyć całego organizmu. Samych objawów towarzyszących zespołowi jest ponad 180 i to właśnie ta różnorodność symptomów powoduje, że zdiagnozowanie pacjentów z 22q11 jest niezwykle trudne. W rzeczywistości, 50% osób dotkniętych 22q11 nigdy nie zostaje
zdiagnozowanych.

Dzieci z zespołem Delecji 22q11

Dzieci obciążone tą wadą genetyczna już od najmłodszych lat narażone są występowanie zaburzeń psychicznych. Ponadto, jest ona często przyczyną wielu trudności szkolnych i problemów w relacjach z innymi ludźmi.

Wczesna diagnoza może pomóc dzieciom dotkniętym zespołem Delecji i dać szansę na życie w mniejszym dyskomforcie, ponieważ wcześniejsze leczenie symptomów pozwala na ich złagodzenie.

W Polsce co rok rodzi się około 150-300 dzieci z Zespołem 22q11. W kraju działa polska grupa wsparcia osób z 22q11 (liczy sobie prawie 470 rodzin) prowadzoną przez rodziny chorych i ich samych, przy wsparciu specjalistów m.in. z Instytutu Matki i Dziecka.

ZOBACZ TEŻ:

Chora Martynka obchodziła 5. urodziny w szpitalu w Zdrojach ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński