Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczeciński Budżet Obywatelski i kupowanie głosów? Skandal czy nieporozumienie? Sprawa wieży Bismarcka

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Chodzi o projekt "Kurs na północ - Wieża Bismarcka, Park Tilebein, Stanica Wodniacka "Wodna", szlak widokowy” zgłoszony do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Lider projektu tłumaczy, że nie zamierzał kupować głosów. Miało to być wynagrodzenie dla zespołu kampanii opowiadającej o wspomnianym projekcie. - Nigdzie, nigdy nie oferowaliśmy pieniędzy za głos – pada oświadczenie.

Kontrowersje wokół projektu "Kurs na Północ"

Wszystko zaczęło się po poście w mediach społecznościowych, który oferował pracę polegającą na zbieraniu podpisów.

Osoba miała zebrać 42 głosy. Za jeden głos oferowano 3 złote. Głosy miały być oddane na projekt "Kurs na Północ", który zakłada rewitalizację otoczenia wieży, parku Tilebeinów, budowę stanicy wodnej oraz powstanie szlaku widokowego.

Post został już usunięty.

ZOBACZ TEŻ:

Lider projektu wyjaśnia

Jednak, jak podkreśla lider wspomnianego projektu, post dotyczył znalezienia osób, które pomogą w organizacji punktów reklamujących projekt zgodnie z regulaminem SBO, a chodzi o punkt 4.8. tego regulaminu: "Mieszkańcy Szczecina mogą organizować punkty do głosowania na projekty SBO".

- Zależy nam na wyjaśnieniu zaistniałej i krzywdzącej nas sytuacji. Zgodnie z regulaminem SBO pkt 4.8. istnieje możliwość organizacji punktów zbiórki głosów na projekty. W poprzednich edycjach takie punkty były w postaci budżetobusu czy namiotów i zostały bardzo dobrze odebrane przez mieszkańców. Dokładnie o taką samą formę promocji nam chodziło. Jeden z naszych członków zespołu niezbyt trafnie napisał post na portalu Facebook. Post ten dotyczył zatrudnienia osób, które będą stały w tego typu punktach, pomagając i opowiadając o naszym projekcie. Było przewidziane wynagrodzenie tylko i wyłącznie dla zespołu- nie dla głosujących. W związku z tym nie ma to znamion kupowania głosów – oświadcza Wojciech Kłodziński. - W naszej strategii promocyjnej mamy zaplanowane wiele działań, które rozpoczęliśmy już od lipca 2020 poprzez organizację darmowych dla Szczecinian festynów pod wieżą Bismarcka, poprzez plakaty, ulotki, oklejanie samochodów, reklamę online, w radiu, gazetach- zaplanowane punkty były tylko drobną częścią. Natomiast w każdej reklamie promujemy Szczecin i SBO co korzystnie wpływa na konkurs.

Pismo od Wojciecha Kłodzińskiego - w tej sprawie - trafiło do Daniela Wacinkiewicza, zastępcy prezydenta Szczecina, który odpowiada za SBO. To on podejmie ostateczną decyzję.

Co na to urzędnicy?

Miasto aktualnie weryfikuje swoją pierwotnie pozytywną ocenę, którą wydało wnioskowi podczas opiniowania, nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie.

- O opinię zostały poproszone społeczne zespoły SBO opiniujący i odwoławczy, które przekazały nam stanowisko o rekomendacji odrzucenia wniosku z listy do głosowania - informuje Sylwia Cyza z urzędu miasta. - Ostateczną decyzje o kształcie listy do głosowania podejmuje zespół opiniujący.

ZOBACZ TEŻ:

Wieża Bismarcka w Szczecinie

Wieża Bismarcka w Szczecinie przed remontem. Tak teraz wyglą...

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Co ciekawe przez moment brano pod uwagę jako lokalizację Wyspę Grodzką. W 1910 roku Związek Budowy Pomnika Bismarcka Prowincji Pomorze pod przewodnictwem gubernatora von Eisenharta rozpisał konkurs na projekt wieży. Do realizacji wybrano projekt autorstwa Wilhelma Kreisa wzorowany na mauzoleum Teodoryka w Rawennie i grobowcu Cecylii Metelli. Kamień węgielny położono w ramach obchodów setnej rocznicy bitwy pod Lipskiem w 1913 roku. 10 sierpnia 1921 roku odbyło się uroczyste otwarcie wieży.

Wieża Bismarcka w kolorze: kiedyś i dziś [GALERIA ZDJĘĆ]

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński