Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin przyjazny starzeniu? Decyzja zapadnie na wtorkowej sesji Rady Miasta

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Od marca 2023 roku Szczecin uczestniczy w pracach zespołu tworzącego krajowy program dla miast i społeczności przyjaznych osobom starszym w Polsce (AFCC), nawiązujący do założeń i doświadczeń Globalnej Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia.
Od marca 2023 roku Szczecin uczestniczy w pracach zespołu tworzącego krajowy program dla miast i społeczności przyjaznych osobom starszym w Polsce (AFCC), nawiązujący do założeń i doświadczeń Globalnej Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia. Andrzej Szkocki
Na wtorkowej sesji radni zdecydują, czy Szczecin będzie się starał o przystąpienie do międzynarodowej organizacji miast przyjaznych starzeniu.

Chodzi o Globalną Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia. To organizacja, która służy wymianie
wiedzy i doświadczeń w zakresie przystosowania miast, gmin i społeczności do zróżnicowanych potrzeb człowieka, związanych z procesem starzenia się.

- Celem sieci jest wsparcie aktywnego starzenia się, poprawa dobrostanu i jakości życia człowieka poprzez wspieranie rozwoju miast przyjaznych ludziom w każdym wieku. W koncepcji Miast Przyjaznych Starzeniu wskazuje się obszary, które w opinii seniorów są istotne dla pomyślnego starzenia się - wyjaśnia w uzasadnieniu uchwały Lidia Rogaś, zastępca prezydenta Szczecina.

Te obszary to: transport, mieszkalnictwo, partycypacja społeczna, szacunek i inkluzja społeczna, partycypacja społeczna i zatrudnienie, komunikacja i informacja, wsparcie społeczności i usługi zdrowotne, przestrzenie publiczne i budynki.

- Ideą sieci jest wdrażanie międzysektorowych rozwiązań, z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb osób starszych. Nawiązanie współpracy z innymi miastami pozwoli na wymianę doświadczeń w zakresie innowacji społecznych i technologicznych związanych ze starzeniem się społeczeństwa, zwiększy dostęp do wyników międzynarodowych badań oraz nowatorskich rozwiązań. Pozwoli na promowanie rozwiązań służących poprawie jakości życia osób starszych wdrażanych w Szczecinie - dodaje Lidia Rogaś.

Od marca 2023 roku Szczecin uczestniczy w pracach zespołu tworzącego krajowy program dla miast i społeczności przyjaznych osobom starszym w Polsce (AFCC), nawiązujący do założeń i doświadczeń Globalnej Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia.

- Gmina Miasto Szczecin, z uwagi na zakres podejmowanych działań na rzecz osób starszych spełnia wymagania niezbędne do aplikowania o przyjęcie do Globalnej Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu WHO. Aplikacja polega na złożeniu wniosku zawierającego informacje o działaniach podjętych i realizowanych przez gminę na rzecz osób starszych - informuje Lidia Rogaś.

Przystąpienie do Globalnej Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu nie generuje skutków finansowych.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński