MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szalone krakowskie juwenalia sprzed lat. Tak kiedyś wyglądały studenckie korowody! Studenci zabawę mają we krwi. Od zawsze!

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Juwenalia - pochód przebierańców - 1966 rok.
Juwenalia - pochód przebierańców - 1966 rok. Hermanowicz Henryk/CT/MHK
Krakowscy studenci od zawsze uwielbiali dobrą zabawę. Juwenalia to kwintesencja studenckiego życia, a także największa impreza muzyczna w stolicy Małopolski. W tym roku wielkie studenckie święto odbywa się w dniach 13-19 maja. W czasie, gdy w Krakowie wyborowa zabawa już rozkręciła się na dobre, my wracamy wspomnieniami do tego, jak studenci świętowali kiedyś w Krakowie, w latach 60., 80. i 90.! Zdjęcia z naszego archiwum oraz zasobów Cyfrowego Thesaurusa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Studenci dostaną klucze do miasta!

W tym roku krakowskie Juwenalia to cztery strefy rozrzucone po całym Krakowie. Studenci jak co roku mają okazję posłuchać swoich ulubionych artystów na żywo, stanąć w szranki podczas różnych sportowych konkurencji, a także i przede wszystkim integrować się z innymi żakami.

Juwenalia to przede wszystkim coroczne święto studentów, podczas którego odbywają się zarówno imprezy kulturalne, jak i sportowe organizowane przez i dla studentów. Tak, jak w innych polskich miastach, w Krakowie studenci otrzymują klucze do miasta.

W stolicy małopolski w piątek, 17 maja, na placu Szczepańskim, prezydent Aleksander Miszalski przekaże studentom krakowskich uczelni symboliczne klucze do bram miasta w ramach tegorocznych Juwenaliów Krakoskich 2024. Tradycyjny korowód juwenaliowy wyruszy o godz. 9.30 spod Domu Studenckiego Kapitol na plac Szczepański.

- Nie można zignorować faktu głębokiego zakorzenienia Juwenaliów w krakowskiej kulturze. Choć krakowscy studenci pochodzą z różnych zakątków Polski, łączy ich wspólna miłość do tego wyjątkowego miasta. Kraków od wieków przyciąga młodych ludzi swoim niepowtarzalnym urokiem, bogactwem kultury i historycznym dziedzictwem. Gdzie lepiej świętować Juwenalia, jeśli nie w sercu polskiej kultury studenckiej?! - zachęcają studenci - organizatorzy kilkudniowej imprezy.

Juwenalia zakorzenione daleko, daleko w historii

Tradycja Juwenaliów wywodzi się ze starożytnego Rzymu. W 59 r. ówczesny cesarz Nerona miał 20 lat i wkraczał w dorosłe życie. Z tej okazji zorganizował "Iuvenalia" - igrzyska młodych mężczyzn.

Istnieje jeszcze inna wersja pochodzenia tej nazwy. Miała zostać wymyślona przez profesora Floriana Nieuważnego w 1954 roku. Aby odróżnić Juwenalia od Saturaliów - rzymskiej uczty, która trwała kilka dni - profesor zmodyfikował słowo poprzez łacińskie "iuvenis", co oznacza "młodzieniec".

A jaka jest polska historia Juwenaliów?

Polska tradycja Juwenaliów rozpoczęła się w średniowiecznym Krakowie. Żacy Akademii Krakowskiej, znudzeni ciągłą nauką, szukali sposobu na ubarwienie szarej codzienności. Ulicami miasta przeszedł korowód z udziałem cyrkowców. Również wtedy pojawiły się wybory króla żaków, które obecnie znamy jako konkurs na najmilszych studentów Krakowa.

Pierwsze święto studenckie, które formą przypominało obecne, zorganizowano w 1957 roku. 7 lat później, przy okazji obchodów 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, rozpoczęła się praktykowana do czasów pandemii tradycja korowodów studenckich. W 2022 roku, po dwóch latach przerwy, słynny korowód znów pojawił się na krakowskich ulicach.

Juwenalia w Krakowie w 1998 roku.

Krakowskie juwenalia w latach 90-tych. Tak bawili się studen...

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska