MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie skanuj takiego kodu QR od OLX. To próba oszustwa! Zobacz, jak przestępcy próbują wyłudzić pieniądze od sprzedających

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz, na jakie wiadomości na OLX należy uważać.
Zobacz, na jakie wiadomości na OLX należy uważać. charliepix / olx
Fałszywe wiadomości na portalach aukcyjnych to w obecnych czasach prawdziwa plaga. W ostatnich dniach użytkownicy sprzedający na OLX zgłaszają, że otrzymują podejrzane wiadomości z kodem QR. Zobacz, jak może wyglądać fałszywa wiadomość na OLX i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z jego zeskanowaniem.

Spis treści

Fałszywe wiadomości jako próba oszustwa

W ostatnich latach fałszywe SMS-y i wiadomości w komunikatorach internetowych, takich jak WhatsApp czy Messenger są bardzo powszechnym problemem. Trudno znaleźć osobę, która nigdy nie otrzymała próby wyłudzenia danych czy pieniędzy w ten sposób. Niestety przestępcy robią się w tym coraz lepsi oraz wykorzystują coraz to nowsze metody.

W takiej wiadomości do tej pory najczęściej pojawiał się link do fałszywej strony, na której trzeba było podać swoje dane lub dokonać płatności. Cyberprzestępcy robią się jednak coraz sprytniejsi i zaczęli próbować je „wciskać” potencjalnym ofiarą pod zupełnie nową postacią.

Kod QR z OLX - nowa fałszywa wiadomość

W sieci pojawiają się doniesienia o tym, że oszuści internetowi zaczęli wysyłać nowy rodzaj fałszywych wiadomości na portalu sprzedażowym OLX. Zamiast standardowej, krótkiej wiadomości z linkiem, tym razem postawili na coś skrajnie innego. Do osoby wystawiającej przedmiot przychodzi prywatna wiadomość w aplikacji, która wręcz obfituje w szczegóły. Znaleźć w niej można m.in.:

  • ID zamówienia

  • Datę zamówienia

  • Imię i nazwisko rzekomego kupującego

  • czy adres dostawy, na jaki wysłana ma zostać przesyłka.

Wiadomość zawiera także dokładne instrukcje tego, co ofiara ma zrobić. Jednak najbardziej rzucającym się w oczy i najważniejszym elementem tego oszustwa jest kod QR opatrzony logiem OLX, co nadaje mu wiarygodności.

Kod QR z logiem OLX może sprawiać wrażenie godnego zaufania.
Kod QR z logiem OLX może sprawiać wrażenie godnego zaufania. Kacper Derwisz / Polska Press

Oczywiście, kodu QR nie należy skanować. Prowadzi on do fałszywej strony, na której proszeni jesteśmy o nasze wrażliwe dane, które rzekomo są potrzebne do przelania nam pieniędzy za towar. Ostrzegam więc i apeluję, aby tego typu wiadomości po prostu usuwać i nie dać się na nie nabrać.

Jak rozpoznać oszustwo?

  1. Zobacz, jak sformułowana jest wiadomość. Na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to nic, co mogłoby być oficjalną wiadomością od OLX. Nawet czcionka użyta w tekście budzi podejrzenia.

  2. Sprawdź, czy otrzymałeś wiadomość e-mail. Po sprzedaży czegokolwiek w tym popularnym serwisie aukcyjnym użytkownik otrzymuje powiadomienie zarówno w aplikacji, jak i na elektroniczną skrzynkę pocztową. W przypadku otrzymania fałszywej wiadomości na czacie oczywiście nic takiego do nas nie dociera.

  3. Zajrzyj na swoje konto OLX i zobacz, czy ktoś coś od ciebie kupił. Jeśli nie, to z pewnością oszuści próbują cię okraść.

Jeśli znasz kogoś, kto może być podatny na tego typu oszustwa, podziel się z nim tym artykułem. Niech jak najwięcej osób będzie ostrzeżonych przed tego typu próbami wyłudzeń ze strony przestępców.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Gra.pl codziennie. Obserwuj Gra.pl!

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - Google Chome

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie skanuj takiego kodu QR od OLX. To próba oszustwa! Zobacz, jak przestępcy próbują wyłudzić pieniądze od sprzedających - GRA.PL

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński