Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Wcześniaka. W 2022 roku w szpitalu w Zdrojach urodziło się 219 wcześniaków

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
17 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka
17 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka archiwum
Jego symbolem jest dziesięć wiszących na sznurku par skarpetek, spośród których jedna, fioletowa jest mniejsza. Skarpetka ta odzwierciedla statystyki, które pokazują, że jeden na dziesięciu noworodków przychodzi na świat przed zakończeniem 36. tygodnia ciąży, czyli jest wcześniakiem. 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka.

17 listopada to dla dzieci przedwcześnie urodzonych dzień wyjątkowy - na całym świecie obchodzony jest wówczas Światowy Dzień Wcześniaka.

W szpitalu "Zdroje" tylko w tym roku przedwcześnie przyszło na świat 219 noworodków - spośród blisko 1800 urodzonych tu dzieci. Nie wszystkie noworodki potrzebowały specjalistycznej opieki na Oddziale Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Większość stosunkowo szybko mogła wyjść z rodzicami do domów. Jednak 75 spośród nich wymagało wdrożenia bardziej zaawansowanego leczenia i specjalistycznej opieki neonatologicznej na intensywnej terapii noworodka.

ZOBACZ TEŻ:

- Największym wyzwaniem zarówno dla lekarzy, jak i zespołu pielęgniarskiego jest opieka nad skrajnymi wcześniakami, czyli tymi noworodkami, które przyszły na świat przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży, z masą urodzeniową poniżej 1 kg. - mówi dr Beata Tomczyk, z-ca ordynatora Oddziału Noworodków, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka szpitala "Zdroje" w Szczecinie. - Ich leczenie oraz doprowadzenie do stanu zdrowia umożliwiającego opuszczenie inkubatora, a później także samego oddziału, to długotrwały proces trwający wiele tygodni, czasami nawet miesięcy.

Wymaga m.in. wykorzystania wysokospecjalistycznej aparatury - do prowadzenia wsparcia oddechowego, monitorowania parametrów życiowych oraz częstych kontroli parametrów biochemicznych, które pozwalają uniknąć poważnych powikłań, jak choćby retinopatia wcześniacza.

- W prowadzeniu skrajnych wcześniaków bardzo ważne jest też doświadczenie i szeroka, specjalistyczna wiedza personelu, ale także łut szczęścia, że się w tym konkretnym przypadku uda. - dodaje dr Beata Tomczyk.

W 2022 r. najmniejszym wcześniakiem był Oliwier, który przyszedł na świat w szpitalu "Zdroje" w 23. tygodniu ciąży. Ważył zaledwie 580 g. Jednak najmłodszym i najmniejszym wcześniakiem w historii szpitala była urodzona w 2019 r. Lilianna. Dziewczynka urodziła się w 22. tygodniu ciąży. To wiek ciążowy określany jako "poza granicami możliwości przeżycia". Ważyła zaledwie 450 g, mieściła się na dłoni. Zespół Oddziału Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka walczył o jej życie przez 4 miesiące.

Jak się dowiedzieliśmy, dziś Lilianna ma 3 latka (właśnie poszła do przedszkola). Pomimo niewielkich problemów zdrowotnych, jak na tak skrajnego wcześniaka, dziewczynka rozwija się dobrze.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński