Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci ZUT ze sztalugami w Nowym Warpnie

Redakcja
Ostatni tydzień sierpnia dla Nowego Warpna był świętem rysunku. Urokliwe zakątki miasteczka wypełnili studenci ZUT ze sztalugami.
Ostatni tydzień sierpnia dla Nowego Warpna był świętem rysunku. Urokliwe zakątki miasteczka wypełnili studenci ZUT ze sztalugami.
Nowe Warpno drugi rok z rzędu współorganizowało plener rysunkowo-malarski dla studentów kierunku Architektury i Urbanistyki oraz Wzornictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Ostatni tydzień sierpnia dla Nowego Warpna był świętem rysunku, wypełnił miasteczko ponad 80 studentami. Przez 10 dni rysowali i studiowali ratusz, rynek, bryłę kościoła, rzędy kamieniczek, urokliwe zakątki wąskich uliczek miasta i przepiękne widoki zalewu i jeziora.

Te miejsca zainspirowały ich do stworzenia ponad 1000 rysunków.

- Plener jest obowiązkową częścią procesu edukacji dziedzin, takich jak malarstwo, rzeźba ale również architektura - podkreśla architekt Szymon Olbrychowski, nauczyciel rysunku w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby ZUT.

- Sam rysunek zaś, historycznie był nieodzownym narzędziem dziedzin takich jak biologia, geografia, medycyna czy mechanika. Jego podstawową rolą było zaznajomienie rysownika z rzeczywistością, zmuszenie go do wnikliwej analizy, studiowania, a następnie zamiany tej obserwacji na syntetyczny i czytelny zapis stanowiący bazę dalszej komunikacji.

W czasach Renesansu termin "disegno" oznaczał nadanie kształtu, przedstawienie formy przy pomocy linii, a sam Leonardo da Vinci uważał rysunek za manifestację kreatywności - duchowej i świętej - jako cechy przypisanej Bogu. A

rchitekt i nauczyciel przyznaje, że dziś coraz rzadziej sięga się do kopiowania jako sposobu nauki rysowania, miejsce to zajmuje rysunek projektowy oraz rysunek z natury.

- Zwieńczeniem roku ćwiczeń w murach uczelni jest plener - dodaje Olbrychowski. - Dwa lata temu odkryliśmy, że świetne miejsce do tego rodzaju zajęć dydaktycznych znajduje się 30 minut od Szczecina, posiada ono niepowtarzalny klimat i urok, będący naturalną scenografią dla festiwali sztuki i wydarzeń kulturalnych. Mam nadzieje, że uda się stworzyć podstawy by Nowe Warpno, na stałe wpisało się w program dydaktyczny przyszłych architektów i wzorników z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, budując związek miasta z kolejnymi pokoleniami twórców ... może któryś z nich zdobędzie uznanie równe Hansowi Hartigowi?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński