Prestiżowa nagroda przyznawana jest już od ponad stu lat. W tym roku jej laureatką została pochodząca z Bytomia Martyna Majok. Pisarka została wyróżniona w kategorii "Dramat".

Martyna Majok została nagrodzona za dzieło „Cost of Living” -"najlepszą sztukę teatralną". W uzasadnieniu jury oświadczyło, że jest to „pełne szczerości, oryginalne dzieło, które zaprasza widzów, aby zbadali różnorodne postrzeganie przywilejów i relacje między ludźmi dzięki obserwacji dwóch par niedopasowanych do siebie indywidualności: byłego kierowcy ciężarówki i jego niedawno sparaliżowanej byłej żony oraz aroganckiego młodego mężczyzny z mózgowym porażeniem dziecięcym i jego nowego opiekuna”.

Martyna Majok pochodzi z Bytomia, lecz w wieku 5 lat wyemigrowała z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Ukończyła wydział dramatu na uniwersytecie w Yale, a jej osiągnięcia były już niejednokrotnie nagradzane,

Prestiżowe nagrody im. Joseph Pulitzera, pochodzącego z Węgier wydawcy i dziennikarza, przyznawane są w Stanach Zjednoczonych od 1917 roku. Od ponad stu lat jej laureaci wyróżniani są za wybitne osiągnięcia w dziennikarstwie, literaturze, teatrze i muzyce.

Zobacz także:

Anne Applebaum. Laureatka nagrody Pulitzera o swojej najnowszej książce

Źródło: TVN