p

Tego dnia nie da się pomylić z żadnym innym. Na ulicach czuć zapach lukru i drożdżowego ciasta, a pod cukierniami od rana ustawiają się kręte kolejki.

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. To też wielkie święto pączka. Cukiernicy by zdążyć ze wszystkim na czas pojawiają się na swoich stanowiskach już dzień wcześniej - we wtorek, w późnych godzinach popołudniowych. Produkcja trwa całą dobę.

- Przygotowujemy około 10 tys. pączków, to o 10 do 15 razy więcej, niż w dni powszednie - opowiada cukiernik z Cukierni - Piekarni Woźniak. - W pewnym sensie ten dzień to święto. Wiele osób nie jada na co dzień pączków, ale dziś? Każdy chce zjeść przynajmniej jednego.

Cały proces rusza od przygotowania ciasta, które w kilkunasto-litrowym garze wyrabia maszyna.

- Pączki przygotowujemy metodą naturalną - opowiada cukiernik z Piekarni Cukierni Woźniak. - Robimy je pod modę, która musi wyrosnąć. Dwa razy wyrabiamy ciasto, stosujemy je, później przerabiamy w presach, naważamy, presujemy i odstawiamy do garownika. A stamtąd do kolegów, którzy je smażą, nabijają marmoladą i lukrują. Później to już tylko na blaszkę i do klienta.

Niedawno eksperci z Slow Food Polska ocenili pączki ze szczecińskich cukierni. Według ich oceny te najlepsze pochodzą właśnie z cukierni Woźniak.

Drugie i trzecie miejsce przypadło firmom: Asprod i Wojciechowski. Pączki z cukierni Woźniak jako jedyne w województwie mogą też się pochwalić certyfikatem “Jakość Tradycja”, który otrzymały pączki z powidłami.

Zobacz więcej: Najlepsze pączki w Szczecinie? Jaki powinien być dobry pączek? Oto opinie ekspertów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czy w domu byliśmy w stanie przygotować pączki tak samo? Warto próbować choć wiemy już, że to wcale nie takie proste.

Jak nam poszło? Zobacz: Gotowanie po szczecińsku: Agata, Celina i... pączki w roli głównej [WIDEO]

Zobacz galerię

Polecamy również: Bądź w formie: Jak zjeść pączka i nie mieć oponki na brzuchu? [WIDEO]