Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare odmiany drzew owocowych wracają do lasów nadleśnictwa [WIDEO]

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Wideo
od 16 lat
Stare sady pełne drzew owocowych, niezwykłych i starych odmian są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Przed laty towarzyszyły często osadom i przysiółkom, po których dziś pozostało już często wspomnienie. Podobnie jak po drzewach, z których wiele dawno uschło. Owocowe rarytasy stanowiły również element przydrożnych alei.

- Na terenie Nadleśnictwa Gryfino prowadzimy projekt związany z odtwarzaniem sadów złożonych ze starych odmian owoców – mówi Lidia Kmiecińska, starszy specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Gryfino. To jest przykład jednej z takich odmian, które zostały posadzone na terenie ogrodu dendrologicznego w Glinnej na terenie Nadleśnictwa. Założyliśmy już trzy sady, jeden jabłoniowy, dwa z gatunków mieszanych, w którym rosną nie tylko jabłonie, ale również śliwy czy grusze.

Dlatego rozpoczęto akcję przywracania sadów na terenie Nadleśnictwa Gryfino. Powstaną one w śródleśnych enklawach, gdzie uprawa drzew owocowych starych odmian będzie miała szansę na powodzenie lub miejscach gdzie istnieją ich pozostałości, które wymagają rewitalizacji.

- Takich odmian starych drzew owocowych tutaj na Pomorzu Zachodnim możemy odnaleźć bardzo wiele – dodaje Lidia Kmiecińska. Jako nadleśnictwo przemierzamy swój teren w poszukiwaniu drzew, przede wszystkim jabłoni. Znajdujemy takie drzewa i mogę powiedzieć, że one są fascynujące. Po pierwsze dlatego, że drzemie w nich ogromna historia. To są drzewa niejednokrotnie stuletnie, które są zaskakująco dobrej kondycji zdrowotnej.

Jabłka, grusze, śliwy, wiśnie czy czereśnie sadzone przed dekadami są niezwykle smaczne, a drzewa owocowe pełne uroku. Tworzone powierzchnie z tymi drzewami będą mogły za kilka lat cieszyć swoimi owocowymi darami. Każdy, kto zechce z nich skorzystać będzie mógł to zrobić.

-Mamy do czynienia z odmianami deserowymi, które możemy zerwać bezpośrednio z drzewa i w okresie letnich zjeść tak jak za chwilkę ja uczynię tutaj z tymi jabłkiem, ale mamy również takie odmiany, które nadają się doskonale do przechowywania zimą i do robienia przetworów – zachęca Lidia Kmiecińska. Nie ma chyba nic lepszego niż w taki szary, zimowy albo deszczowy dzień otworzyć sobie taki słoiczek z latem zaklętym w postaci przetworu.

W trakcie zakładania kolejnych sadów leśnicy z Nadleśnictwa Gryfino zapowiadają spotkania, aby podpowiadać przepisy na cudowne potrawy ze starych odmian owoców, zachęcać do uprawy tych niezwykłych drzew i cieszyć się wspólnie ich powrotem do urokliwych zakątków nadleśnictwa.

- Możecie państwo przyjść, skorzystać sobie z tego dobrodziejstwa przyrody – zaprasza Lidia Kmiecińska. W sąsiedztwie ogrodu znajdują się stare drzewa, blisko stuletnie, które również doskonale owocują. Owoce, więc to Wszystko jest zmyślą robione o odwiedzających o gościach, którzy tak jak już powiedziałam, chcieliby spróbować, ale również zawieźć do domu i przetworzyć takie takie owoce owoce przede wszystkim oglądamy jesienią, we wrześniu.

A jak smakuje jabłko ze starej odmiany jabłoni? Przekonuje o tym Lidia Kmiecińska.

- No i cóż ja dla państwa spróbuję, żeby powiedzieć, czy faktycznie warto przyjechać po taki owoc do Glinnej – kończy Lidia Kmiecińska. Jest naprawdę wspaniały. Muszę państwu powiedzieć, że te owoce różnią się troszkę od tych owoców, które możemy kupić w sklepach. One przede wszystkim mają różne smak. Każde z tych drzewek to jest różna cierpkość owocu, różny kolor tego owocu i tak jak już powiedziałam, różne przeznaczenie, niektóre możemy zjeść tak jak ja teraz bezpośrednio z drzewa, a niektóre zbieramy i przetwarzamy. Polecam, bo to jest naprawdę fascynująca historia tych tych drzew, ale również fascynujący i smaczny owoc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński