SPR Pogoń Szczecin przegrywa pierwszy finał Challenge Cup [DUŻO ZDJĘĆ]

jka
SPR Pogoń Szczecin - Rocasa Gran Canaria 23:30.
SPR Pogoń Szczecin - Rocasa Gran Canaria 23:30. Andrzej Szkocki/Polska Press
SPR Pogoń Szczecin nie sprostała hiszpańskiej drużynie w pierwszym finale Challenge Cup szczypiornistek. Rocasa Gran Canaria ma solidną zaliczkę przed rewanżem.

Tak się złożyło, że gdy VIVE Kielce walczyło o Final Four Ligi Mistrzów, to SPR Pogoń rozpoczynała swój pierwszy mecz finału Challenge Cup szczypiornistek. Kielczanie mieli 10 bramek zaliczki z pierwszego spotkania, Pogoń był podbudowana wygraną po karnych z Perłą Lublin w lidze. Wspominamy o meczu VIVE nie bez przyczyny – polska piłka ręczna potrzebuje do rozwoju nie tylko sukcesów reprezentacyjnych (choć te się liczą najbardziej), ale i klubowych. Każdy jest więc na wagę złota. VIVE zagra w czwórce najlepszych i znów może sięgnąć po trofeum. Pogoń postawiła się przed rewanżem w szalenie trudnej sytuacji.

Jej rywalki – Rocasa Gran Canaria – pokazały dużo dobrego handballu w Szczecinie i zdaje się chcą mocno zdobyć puchar. Przed rokiem walczyły w finale, ale przegrały z Perłą (22:22 w Hiszpanii oraz 23:27 w Lublinie). W 2016 r. wygrały te rozgrywki, więc trudno było mówić, że szczecinianki trafiły na przypadkowy zespół. Nasz zespół przed czterema laty grał w finale, ale przegrał z francuskim zespołem Union Mios Biganos-Begles (20:21 w Szczecinie i 24:28 we Francji).

- Do finału przygotowywaliśmy się tak samo jak przed każdym ważnym meczem. Sporo wiedzieliśmy o Hiszpankach – mówił Neven Hrupec, trener Pogoni. Szkoleniowiec podkreślał, że jego zespół będzie bardzo zmotywowany do walki i nie przestraszy się przeciwnika.

Około dwóch tysięcy kibiców oglądało finałowe spotkanie szczypiornistek SPR Pogoni Szczecin z Rocasa Gran Canaria. Hiszpanki wygrały 30:23 i są blisko końcowego triumfu. Na trybunach Netto Areny zasiadł m.in. selekcjoner reprezentacji Polski Leszek Krowicki.WIĘCEJ O MECZU: SPR Pogoń Szczecin przegrywa pierwszy finał Challenge Cup [DUŻO ZDJĘĆ]

Zobacz ZDJĘCIA KIBICÓW na finale Challenge Cup. Był też selekcjoner

Trzeba jednak przyznać, że Rocasa to był najtrudniejszy rywal z jakim przyszło grać Pogoni w historii występów w Challenge Cup. Przyjechały do Szczecina jako liderki swoich rozgrywek, a Hiszpania ma wyższe notowania od Polski. Skład oparty jest na rodzimych zawodniczkach, choć są jeszcze Kubanki, Brazylijska czy Chorwatka w składzie. W Pogoni proporcje są inne – najważniejsze role odgrywają zawodniczki spoza Polski.

Od pierwszej minuty uwidoczniła się przewaga Rocasy, choć przez kwadrans Pogoń trzymała się blisko. Ostatni remis był w 8. minucie po bramce Jeleny Agbaby, ale jeszcze w 17. minucie było tylko 8:9 (po kolejnym celnym rzucie kołowej z Serbii). W końcówce pierwszej odsłony uwidoczniła się jednak przewaga Hiszpanek. Różnica bramkowa systematycznie rosła i niespełna minutę przed końcem tej części było już 11:17, ale odsłonę zakończyło trafienie Valentiny Blazević.

Druga połowa rozpoczęła się źle. Pogoń szybko straciła dwie bramki, a nawet na dwie minuty kary na ławkę odesłana została Karolina Kochaniak. I wtedy coś zatrybiło w grze szczecińskiej drużyny. W osłabieniu rzuciły Daria Szynkaruk i Agbaba, a przebudzona Pogoń zaczęła odrabiać straty. W 44. minucie było już tylko 17:19 (Blazević) i trener Rocasy musiał poprosić o czas. Niestety, podziałało. Niemoc przełamała Maria Gonzales Mendez. Na jej trafienie odpowiedziała jeszcze Daria Zawistowska, ale od stanu 18:20 zrobiło się 18:25 i było jasne, że Pogoń tego meczu nie wygra.

W samej końcówce to znów gra bramka za bramkę, ale z solidną zaliczką mecz drużyna z Wysp Kanaryjskich.