Pogoń Baltica lepsza w derbach. Emocje do samego końca

Joanna Gadzina wykorzystała rzut karny w ostatnich sekundach meczu w Koszalinie. Andrzej Szkocki/archiwum
Szczecińskie szczypiornistki pokonały na wyjeździe Energę AZS Koszalin 26:24 i awansowały do Final Four Pucharu Polski.

Energa AZS Koszalin - Pogoń Baltica Szczecin 24:26 (15:11)

Bramki dla Energi: Nestsiaruk 8, Roszak 4, Kołodziejska 4, Michałów 3, Sądej 2, Trawczyńska 2, Nowicka 1.

Bramki dla Pogoni: Stasiak 8, Koprowska 4, Jaszczuk 4, Gadzina 4, Zawistowska 3, Noga 1, Głowińska 1, Królikowska 1.

Szczeciński zespół przed tygodniem przegrał we własnej hali 23:25. W rewanżu musiał więc odrabiać straty.

- Przegrałyśmy pierwszą połowę, ale przed nami jeszcze druga część - uspokajała Joanna Gadzina, skrzydłowa Pogoni Baltica.

Właśnie ta zawodniczka okazała się bohaterką rewanżowego spotkania. Wykorzystała rzut karny w ostatnich sekundach. Gdyby spudłowała, awansowałby AZS.

Do przerwy mecz Pogoni się nie układał. Pod koniec pierwszej połowy miała okres ośmiu minut bez zdobytej bramki, a koszalinianki prowadziły już nawet 13:8 (26. minuta). Do przerwy nasz zespół przegrywał różnicą czterech bramek, ale po powrocie z odpoczynku doprowadził do wyrównania po 17 (43. minuta).

Po raz pierwszy Pogoń wyszła na prowadzenie w 49. minucie. To w dużej mierze zasługa świetnej gry w obronie. Przez 21 minut gospodynie trafiły tylko trzykrotnie! Pogoń najpewniej szybciej odskoczyłaby na bezpieczną przewagę, gdyby nie Marta Wiercioch. Bramkarka AZS wyczyniała cuda, obroniła m.in. trzy rzuty karne. Skapitulowała jednak przy wspomnianej próbie Joanny Gadziny w ostatnich sekundach.

W pozostałych meczach ćwierćfinałowych obyło się bez niespodzianek. W Final Four zaplanowanym na weekend 16-17 kwietnia oprócz Pogoni zobaczymy też Zagłębie Lubin, MKS Selgros Lublin i Vistal Gdynia, czyli dokładnie ten sam kwartet co przed rokiem. Tytułu broni zespół z Trójmiasta.

W sobotę Pogoń rozpoczyna rywalizację w play off Superligi od wyjazdu na mecz z AZS Łączpol AWFiS Gdańsk (godz.16).