Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Społecznik daje szansę, Refugees Szczecin walczy z uprzedzeniami. Razem łączą ludzi

Mat. partnera

Czym zajmuje się stowarzyszenie Refugees Szczecin?
- Refugees Szczecin, to grupa działająca w naszym mieście od 2015 roku. Początkowo głównym celem była pomoc uchodźcom. Okazało się, że nie jest to tak łatwe, jak może się wydawać. Nie wystarczy skrzyknąć się i zorganizować zbiórkę pomocy materialnych, potrzebna jest edukacja. Obecnie skupiamy się głównie wokół niej. Prowadzimy warsztaty, robimy, debaty, prelekcje.

Kim są ludzie, którzy tworzą inicjatywę?
- Jako stowarzyszenie zarejestrowaliśmy się w ubiegłym roku. Obecnie spotykamy się w ok. 15 osób. Jesteśmy normalnymi ludźmi. Wśród nas są pracownicy socjalni, informatycy, historycy. W ostatnim czasie mamy też sporo licealistów - jest to efekt naszych warsztatów w ramach Programu Społecznik.

Dlaczego na grupę warsztatową wybraliście akurat licealistów?
- Z naszych doświadczeń wynikało, że licealiści to osoby, które często cierpią na deficyt informacji. Młodzi ludzie mają bardzo silne charaktery, ale ich poglądy w dużej mierze są kreowane przez informacje nieprawdziwe. Stąd pomysł by do nich dotrzeć i stąd też pomysł, by zrobić to z pomocą Programu Społecznik. Tak powstały warsztaty „Nikt nie jest nielegalny”.

Jak wyglądały zajęcia?
- Napisaliśmy własny scenariusz spotkań. Na formę wybraliśmy warsztaty. Pracowaliśmy już z młodzieżą i wiedzieliśmy, że prelekcje mogą się nie sprawdzić. Sami pamiętamy ze szkoły, że podczas 45-minutowych przemówień uczniowie się nudzą. Postawiliśmy na ćwiczenia i dyskusje. Oddaliśmy głos licealistom, mogli się wypowiedzieć, podzielić swoimi wątpliwościami. Dzięki temu mieliśmy szansę zebrania informacji i rozwiania wątpliwości. Zajęcia były bardzo wymagające.

Warsztaty były prowadzone przez członków stowarzyszenia czy pedagogów?
- Zajęcia „Nikt nie jest nielegalny” w ramach Programu Społecznik były prowadzone przez członków Refugees Szczecin. Pracowaliśmy z 20. klasami. Po zakończeniu projektu, każdy z nauczycieli, z którym się spotkaliśmy, dostał od nas scenariusz zajęć, by móc samodzielnie kontynuować warsztaty. Przy okazji rozmów z nauczycielami odpowiadaliśmy również na ich wątpliwości, ponieważ okazało się, że i oni nie zawsze wiedzą jak rozmawiać z młodzieżą o uchodźcach i migracjach.

Czy udało się zrealizować wszystkie cele i założenia? Co było największą trudnością?
- Największą trudnością było to, z czym mierzymy się na co dzień, czyli przebicie ściany zbudowanej z uprzedzeń. Podczas zajęć najczęściej odpieraliśmy zarzuty dotyczące terroryzmu. Okazało się, że najskuteczniejszą formą są rozmowy o uchodźcach, których sami spotkaliśmy, którzy przebywają w specjalnych ośrodkach i czekają na pomoc. Myślę, że osiągnęliśmy cel. Kilku licealistów dołączyło nawet do stowarzyszenia po zakończeniu zajęć, a to sukces.

Projekt „Nikt nie jest nielegalny” został uznany za najlepszą realizację w ramach Programu Społecznik w subregionie - Miasto Szczecin i powiatu policki. Co stoi za tym uznaniem?
- Myślę, że duże znaczenie miała aktualność tematu. Obecnie dużo mówi się o tym, jak skutecznie integrować społeczeństwo, jakie działania podejmować, by eliminować odrzucenie. Na pewno sporym problemem jest sposób przedstawiania tematu uchodźców w mediach. Akcje, które z tym walczą, są potrzebne. Po prostu odpowiedzieliśmy na aktualną potrzebę społeczeństwa.

Czy to dzięki uzyskanemu dofinansowaniu udało się przeprowadzić zajęcia?
- Udział w programie był dla nas dużą szansą na wydruk wszystkich potrzebnych materiałów edukacyjnych. Przed Programem Społecznik realizowaliśmy już warsztaty dla młodzieży w szkołach. Jednak chcąc przygotować materiały do pracy musieliśmy organizować zbiórki pieniędzy lub przeznaczać na nie własne środki. Program Społecznik rozwiązał ten problem i pomógł nam dotrzeć do większej grupy uczniów. Po raz pierwszy udało się wydrukować scenariusze dla nauczycieli w formie kilkunastostronicowej broszury oraz kompletne materiały dla uczniów. Wnioskowaliśmy o 1,5 tys. zł, pozyskać można było 3 tys. zł.

Pozyskanie środków z Programu Społecznik było trudne?
- W porównaniu do innych programów grantowych, formularz, który trzeba wypełnić w Programie Społecznik, jest naprawdę prosty. Jest czytelny przejrzysty, intuicyjny. Wystarczy wiedzieć kim się jest, co się do tej pory zrobiło i co chce się jeszcze zrobić. Naprawdę każdemu polecam udział w tym programie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński