MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śmigus Dyngus. Albo się bawisz, albo mandat!

Marek Jaszczyński
Dziś tradycyjny Śmigus Dyngus
Dziś tradycyjny Śmigus Dyngus Andrzej Szkocki
Dziś drugi dzień świąt, policja zapowiada ukrócenie chuligańskich wybryków związanych ze zwyczajem polewania wodą tzw. "Śmigusa Dyngusa".

Nierzadko w tym dniu już od samego rana ulice przemierzają grupy dzieci i młodzieży wyposażone w wiadra z wodą i inne akcesoria, które przez cały dzień oblewają przechodniów. Bez umiaru wlewają kaskady wody do środków komunikacji miejskiej, zatrzymujących się na światłach samochodów, klatek schodowych, kościołów. Oblewani są ludzie idący do kościoła, oczekujący na tramwaj, dodatkowo na przechodniów zrzucane są foliowe woreczki z wodą. W rezultacie wielu mieszkańców naszego miasta boi się w tym dniu wychodzić z domu.

Należy zaznaczyć, że przypadki przesadnego i spotykającego się ze zdecydowanym sprzeciwem osób oblewania wodą, z punktu widzenia prawa są karalne. Sprawcy takich czynów nie rozróżniają tradycji od zwykłego wybryku, który nosi często znamiona wykroczenia. W skrajnych przypadkach naruszony może być nawet przepis kodeksu karnego (art. 288 par 1).

W sytuacji, gdy w skutek celowego oblania doszło do zniszczenia bądź zabrudzenia odzieży lub innego uszkodzenia mienia, osoba pokrzywdzona ma prawo złożyć żądanie ścigania sprawcy takiego czynu. Policja zobowiązana jest do podjęcia czynności mających na celu ustalenie winnego i pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej.

Ponadto, swoim postępowaniem osoby takie często dopuszczają się wykroczeń określonych w art. 51 kw (zakłócenia spokoju i porządku publicznego), art. 75 kw (spowodowanie niebezpieczeństwa przez wyrzucanie przedmiotów i wylewanie płynów), art. 140 kw (nieobyczajnego wybryku). W momencie, gdy obiektem takich ataków stają się pojazdy w ruchu drogowym sprawcy swoim zachowaniem nierzadko dopuszczają się wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego, zwłaszcza z art. 76 kw (rzucanie przedmiotami w pojazdy w ruchu), art. 90 kw (utrudnianie ruchu na drodze) i art. 86 kw (spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym).

Koniecznym podkreślenia jest fakt, iż zgodnie z ustawą o zmianie ustawy kodeks karny i niektórych innych ustaw, ściganie wykroczeń o charakterze chuligańskim czyli polegających na umyślnym godzeniu w porządek lub spokój publiczny albo umyślnym niszczeniu lub uszkodzeniu mienia, jeżeli sprawca działa publicznie oraz w rozumieniu powszechnym bez powodu lub oczywiście z błahego powodu, okazując przez to rażące lekceważenie podstawowych zasad porządku prawnego, winno się odbywać w trybie przyspieszonym.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński