Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy sprawdziły się w trudnym czasie. Piszemy o tym w specjalnym dodatku "Nasz Region"

Redakcja
Ostatni rok był bardzo trudny dla wszystkich. Wciąż zmagamy się z pandemią koronawirusa, za drzwiami stoi kryzys gospodarczy, ludzie tracą miejsca pracy i swoje firmy. Ucierpiały także finanse samorządów. Wielu miastom udało się jednak tylko w nieznaczny sposób ograniczyć wydatki na inwestycje.

- Ubytki dotkną wszystkich źródeł dochodów miasta: PiT, CIT, podatku od nieruchomości, podatku od czynności cywilnoprawnych, dochodów z dzierżaw, dochodów z najmu lokali mieszkalnych, z przekształcenia wieczystego na własność, ze strefy płatnego parkowania z wpływów z biletów komunikacji - wyliczał w kwietniu ubiegłego roku Stanisław Lipiński, od kilku dni były już skarbnik Szczecina. Jego przewidywania w dużej mierze się sprawdziły.

Szczecin nie zrezygnował jednak ze swoich sztandarowych inwestycji

Niektóre tylko musiał przesunąć w czasie. Na razie nie powstanie planowany Park Centralny czy nowa siedziba Teatru Współczesnego.

W dalszym jednak ciągu kontynuowana jest:

  • przebudowa stadionu Pogoni,
  • budowa aquaparku,
  • węzłów Głębokie,
  • Łękno,
  • Granitowa.

Także mieszkańcy ul. Szafera doczekają się w końcu tramwaju. Jeszcze w tym roku klucze odbiorą właściciele apartamentów w Hanza Tower.

Największą nową inwestycją Szczecina będzie jednak przebudowa torowisk. Jej skutki odczuwamy już dzisiaj – w mieście są znacznie większe korki niż zazwyczaj.

Nowe tory będą od dworca Niebuszewo, przez plac Giedroycia, al. Wyzwolenia, pl. Rodła, pl. Żołnierza do al. Niepodległości. Tramwaje już nie będą się wykolejać.

A w Goleniowie?

Największą inwestycją Goleniowa jest przebudowa dworca, ale już wkrótce mieszkańcy będą mogli cieszyć z nowego miejsca kultury, w dawny klubie muzycznym Rampa. Właśnie trwa jego wyposażanie.

Nieustannie rozwija się Goleniowski Park Przemysłowy, który staje się powoli zagłębiem logistyczny. Właściciele firm już szukają dodatkowych rąk do pracy. Bardzo bogaty program inwestycyjny przedstawiła także Stepnica, która jako jeden z niewielu samorządów inwestują w budownictwo komunalne. Czy nowe mieszkania powstaną? To już zależy tylko od decyzji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zachodniopomorskie samorządy stawiają na rozwój infrastruktury sportowej. Powstaną:

  • nowe ścieżki rowerowe,
  • pumptraki
  • czy tak jak w Dargobądzu - ogród sensoryczny, w którym mieszkańcy będą mieli nie tylko kontakt z roślinami, ale będą mogli czynnie się nimi opiekować.

Stargard

Stargardzianie wciąż ćwiczą cierpliwość stojąc w korkach, ale wkrótce ma być lepiej. Cztery wiadukty będą jak nowe. Dwa już są remontowane, kolejne dwa czekają na swoją kolej.

Widać już jednak światełko w tunelu. Zwłaszcza, że już w maju ma być otwarta pływalnia. To był nie tylko remont basenu, ale wyposażenie go w urządzenia, jakich do tej pory nie miał – wielką rurową zjeżdżalnię, rwącą rzekę czy saunarium.

O tym i o wielu innych projektach gmin na 2021 przeczytacie w specjalnym wydaniu dodatki

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński