Rozpoczął się remont Heliaszówki w Wołczynie. Już wiadomo, co będzie się tam mieścić

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Gmina Wołczyn kupiła Heliaszówkę przy placu Partyzantów, aby stworzyć tam miejsce pracy twórczej dla mieszkańców. Trwa modernizacja obiektu.
Gmina Wołczyn kupiła Heliaszówkę przy placu Partyzantów, aby stworzyć tam miejsce pracy twórczej dla mieszkańców. Trwa modernizacja obiektu. Urząd Miejski w Wołczynie
Rozpoczął się remont budynku w parku w Wołczynie, czyli tzw. Heliaszówki. Będą się tam odbywać warsztaty artystyczne, ekologiczne, rękodzielnicze, ale nie tylko.

Dwa lata temu gmina Wołczyn kupiła od prywatnego właściciela dom, w którym żył i tworzył miejscowy malarz Waldemar Heliasz. Od nazwiska właściciela obiekt ten nazywany jest Heliaszówką. Trzypoziomowy budynek ma w sumie kilkaset metrów kwadratowych powierzchni. W marcu gmina rozstrzygnęła przetarg na modernizację obiektu i roboty ruszyły.

- Zakres prac jest bardzo szeroki. Polegają one na wymianie źródła ciepła, ogrzewania, stolarki okiennej, remoncie łazienek, wybudowaniu toalety z podjazdem dla osób niepełnosprawnych malowaniu, położeniu kostki przy budynku i ustawieniu ławek – wylicza burmistrz Jan Leszek Wiącek.

Heliaszówka ma być miejscem otwartym dla wszystkich, którzy tworzą i chcą tworzyć.

- Będzie to obiekt przeznaczony na szeroko pojętą aktywność wielu pokoleń. Chcemy, aby odbywały się tu zajęcia artystyczne, np. malarskie czy rzeźbiarskie, plenery w parku, warsztaty rękodzielnicze czy ekologiczne – tłumaczy burmistrz. – Będziemy się też zwracali do mieszkańców, aby nam podpowiedzieli, w jakich zajęciach chcieliby uczestniczyć. Nie chcemy im narzucać, ale wychodzić naprzeciw potrzebom.

Gmina planuje również uruchomić w Heliaszówce punkt pomocy psychologicznej.

- Wprawdzie mamy poradnię psychologiczną przy Zespole Szkół, ale są sugestie, że ona sprawdza się w przypadku dzieci i młodzieży. Natomiast osoby dorosłe niekoniecznie chcą z niej korzystać właśnie z tego powodu, że mieści się w szkole – mówi Jan Leszek Wiącek. - Dlatego jedno z pomieszczeń w nowym obiekcie chcemy przeznaczyć właśnie na taki punkt.

Ale to nie wszystko. W Heliaszówce ma się także mieścić izba tradycji i historii.

- Uważam, że myśląc o edukacji, warto stworzyć miejsce, które będzie pokazywać jak żyli nasi przodkowie, jak mieszkali, jakimi narzędziami się posługiwali – informuje burmistrz. - Chodzi o to, aby młodzież wiedziała, że świat nie zawsze tak wyglądał jak dziś i nie był zawsze tak nowoczesny.

Heliaszkówka po uruchomieniu nie będzie działać jako odrębna jednostka, ale ma podlegać pod już istniejące.

- To nie jest tworzenie nowej placówki, z nową dyrekcją, nową księgowością i kolejnymi kosztami – zapewnia Jan Leszek Wiącek.

Remont Heliaszówki w Wołczynie

od 7 lat
Wideo

Potężne ulewy i gradobicia. Strażacy walczyli żywiołem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska