MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2024 w Szczecinie będzie Rokiem Jacka Nieżychowskiego

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Rok 2024 w Szczecinie będzie Rokiem Jacka Nieżychowskiego.
Rok 2024 w Szczecinie będzie Rokiem Jacka Nieżychowskiego. mat. prasowe
Rada Miasta Szczecina na wniosek Jacka Jekiela, dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie i rodziny Jacka Nieżychowskiego – założyciela pierwszego po II wojnie światowej teatru muzycznego w Szczecinie i regionie, ustanowiła rok 2024 w Szczecinie Rokiem Jacka Nieżychowskiego.

27 stycznia 2024 roku w Operze na Zamku rozpoczną się obchody. Odbędzie się między innymi premiera specjalnego koncertu pamięci artysty. Ustanowienie 2024 roku Rokiem Jacka Nieżychowskiego pozwoli bliżej przedstawić mieszkańcom Szczecina jego postać, a także zorganizować wiele imprez artystycznych przypominających bogatą działalność człowieka - intelektualisty, człowieka -orkiestry, człowieka - zapaleńca, człowieka - lidera, który wszystko zamieniał w sukces. Bez niego Szczecin byłby dużo uboższy w ważnych dziedzinach dla wszechstronnego rozwoju: kultury i sztuki. To on wytyczył drogę swoim następcom od prowincjonalnego garnizonowego miasta do prężnej, europejskiej metropolii.

Artysta związał się ze Szczecinem już w 1947 roku. Był aktorem, śpiewakiem operetkowym, artystą kabaretowym, dziennikarzem i organizatorem życia kulturalnego naszego miasta. W 1956 roku doprowadził do utworzenia w powojennym Szczecinie Operetki Szczecińskiej Towarzystwa Miłośników Teatru Muzycznego. Gdyby nie jego pasja, wytrwałość, miłość do teatru i wpływy w świecie kultury Szczecin długo byłby czarną plamą na operetkowej, a więc i operowej mapie Polski. Jacek Nieżychowski był pierwszym dyrektorem i kierownikiem artystycznym Operetki. Do współpracy zaprosił m.in. Wandę Polańską, Irenę Brodzińską i Edmunda Waydę, którzy wkrótce stali się niekwestionowanymi gwiazdami szczecińskiej sceny, ulubieńcami publiczności i rozsławiali miasto w całym kraju. Na potrzeby Operetki Jacek Nieżychowski uzyskał i zaadaptował lokal po dawnej sali gimnastycznej Milicji Obywatelskiej przy ul. Potulickiej.

W roku 1960 Jacek Nieżychowski został dyrektorem i kierownikiem artystycznym Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych „Estrada” w Szczecinie przy Al. Wojska Polskiego 64. W latach 1962-63 stworzył Festiwal Młodych Talentów, który dokonał pokoleniowej zmiany w polskiej muzyce rozrywkowej. Próby i finały Festiwali odbywały się na kortach Szczecińskiego Klubu Tenisowego (w latach pięćdziesiątych był również wieloletnim Prezesem Okręgowego Związku Tenisa) oraz w Teatrze Letnim w Parku Kasprowicza.

Artysta odkrył i wypromował znane później całej Polsce i nie tylko talenty takie jak: Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Kasia Sobczyk, Karin Stanek, Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Wojciech Korda, Wojciech Gąsowski, Krzysztof Klenczon, Zdzisława Sośnicka, Halina Frąckowiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński