Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Programowa Radia Szczecin przeciwko metodom przejęcia mediów publicznych

Przemysław Szymańczyk
Przemysław Szymańczyk
20 grudnia wyłączono sygnał TVP INFO
20 grudnia wyłączono sygnał TVP INFO archiwum
Ośmioro członków Rady Programowej Polskiego Radia Szczecin podpisało się pod oświadczeniem, w który wyrażają swoje zaniepokojenie sposobem, w jaki rząd „przejmuje” władzę nad mediami publicznymi.

Przypomnijmy: 20 grudnia br. do siedziby Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie wtargnęli „silni ludzie”. Wcześniej wyłączono sygnał TVP INFO oraz ośrodków regionalnych telewizji publicznej. Zablokowano również strony internetowe tych nadawców. Zamiast Wiadomości na antenie pojawił się program informacyjny 19.30, pozostałe, Teleexpress i Panorama przestały się ukazywać. Taki stan trwa do dziś.

Rząd uznał, że działa zgodnie z prawem, a na podstawie przyjętej dzień wcześniej uchwały Sejmu minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz zdecydował o wymianie rad nadzorczych, a w następstwie zarządów wymienionych spółek. Zdaniem Prezydenta RP, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także zarządzających mediami publicznymi oraz dużej części środowiska prawniczego działania rządu były bezprawne, złamały zapisy ustaw oraz Konstytucję. Protestowali również politycy Prawa i Sprawiedliwości, pełniąc dyżury poselskie w TVP, PR i PAP. W kilku miastach odbyły się manifestacje "w obronie mediów”.

W środę 27 grudnia Bartłomiej Sienkiewicz podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska SA, Polskie Radio SA oraz Polska Agencja Prasowa SA po tym jak prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową przyznającą dodatkowe trzy miliardy złotych na media publiczne, w tym TVP.

„Nie podlega dyskusji, że większość parlamentarna ma prawo decydować o sprawach Polski, ale winny one odbywać się w zgodzie z obowiązującym prawem, przede wszystkim na drodze zmian legislacyjnych” - napisali członkowi Rady Programowej Polskiego Radia Szczecin, w nawiązaniu do zmian, które zaczęto wprowadzać po 13 grudnia tego roku, a które zdaniem członków rady „dokonane zostały (…) w sposób przekraczający ramy demokratycznego państwa prawa”.

Sygnatariusze mieli tutaj na myśli próbę siłowego przejęcia Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, w której brali udział m.in. agenci ochrony, a do której doszło jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia (dokument datowany jest na 22 grudnia tego roku).

„Przypominamy, że czwarta władza, jak często określane są Media, to bardzo delikatny i wrażliwy obszar społecznej aktywności. Gwałtowne zmiany, tym bardziej takie, które łamią konstytucyjne fundamenty Rzeczypospolitej Polskiej, wcześniej czy później położą się cieniem na jakości polskich mediów” - zaznaczyli.

Krótkie oświadczenie kończy się apelem o postępowanie zgodnie z Konstytucją i wezwaniem do „poszanowania demokracji, wolności słowa, przekonań i poglądów”.

Dokument podpisało ośmioro spośród piętnaściorga członków Rady Programowej Radia Szczecin: Mariusz Brzostek, Ewa Chmielewska, Marcin Janikowski, Przemysław Kabata, Małgorzata Kosztyła, Krzysztof Romianowski, Marek Rudnicki i Witold Witkowski.

Pozostali członkowie Rady odmówili podpisania oświadczenia, a jeden z najbardziej aktywnych jej członków, były prominentny polityk Platformy Obywatelskiej Witold Jabłoński zażądał od przewodniczącego tego gremium Marka Rudnickiego, by ten podkreślił jego sprzeciw. Nieoficjalnie wiadomo, że Jabłoński przez najważniejszych polityków Platformy Obywatelskiej w regionie jest rozpatrywany jako kandydat na stanowisko Prezesa Zarządu Radia Szczecin. Jak powiedział nam jeden z rozmówców związany ze środowiskiem Platformy na Pomorzu: „Witek ma pełnić w radiu rolę zderzaka”.

Rada Programowa jest według statutu spółki (Polskie Radio Szczecin jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa) ciałem doradczo-opiniodawczym. Powoływana jest przez Radę Mediów Narodowych, a w jej skład wchodzą osoby wskazane przez ugrupowania polityczne czy organizacje społeczne.

Radio Szczecin w swojej działalności jest w pełni niezależne od Polskiego Radia w Warszawie, będącego jednym z teatrów działań, sporów, a wręcz walki polityków. Jako jednoosobowa spółka akcyjna działa samodzielnie, ale jej właścicielem - podobnie jak tzw. dużego radia - jest Skarb Państwa (reprezentowany przez ministra kultury). Jednak od 2016 roku prezesa (obecnie jest nim Wojciech Włodarski) i członków zarządu spółki na czteroletnią kadencję (upływa w 2025 roku) powołuje Rada Mediów Narodowych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński