Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeszli śladami historii po dawnym Grabowie. To był wyjątkowy szczeciński spacer

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Była to okazja, żeby zatrzymać się na dłużej przed mijanym na co dzień budynkiem i spojrzeć na niego w inny sposób. W wycieczce uczestniczyło kilkadziesiąt osób
Była to okazja, żeby zatrzymać się na dłużej przed mijanym na co dzień budynkiem i spojrzeć na niego w inny sposób. W wycieczce uczestniczyło kilkadziesiąt osób Marek Jaszczyński
Gdzie był zamek Oderburg? Palarnia kawy RaDu? Fabryka czekolady? O tym wszystkim mogli dowiedzieć się uczestnicy wycieczki po Grabowie, dziś części Szczecina, a kiedyś wsi i samodzielnym mieście.

Okazją do poznania przeszłości Grabowa był spacer z Dariuszem Wybranowskim, przewodnikiem miejskim. Kilkadziesiąt osób, uczestników wycieczki mogło poznać ciekawostki związane z przeszłością obecnego osiedla. Zamek Oderburg wznosił się na wzniesieniu w pobliżu ul. Łyskowskiego, Dubois i ul. Firlika. Dziś nie ma śladu po dawnej rezydencji książęcej Gryfitów z XVI wieku, którzy przejęli dawny klasztor kartuzów i przebudowali go na na własną siedzibę. W czasie wojny trzydziestoletniej na zamku rezydował Gustaw II Adolf, król szwedzki. To Szwedzi doprowadzili zamek do upadku.

Przy ulicy Dubois do dziś można oglądać budynek dawnej palarni kawy RaDu, natomiast nie ma gmachu Królewskiej Szkoły Nawigacji (wznosiła się w pobliżu obecnej przychodni przy ulicy Dubois), zniszczonym w czasie nalotów i rozebranym po wojnie, nie ma już śladu. Na terenie stoczniowym można za to natknąć się na zabudowania dawnej fabryki czekolady, założonej pod koniec XIX wieku przez Alberta Kreya jako "Kakao - Schokoladen- und Zuckerwarenfabrik".

Grabowo ma w swojej przeszłości krótki epizod, związany z uzyskaniem praw miejskich. W 1855 r. Grabowo wraz z włączonym Drzetowem uzyskało prawa miejskie, stając się niezależnym organizmem miejskim. Niezależność ta nie trwała długo, bowiem już w 1900 r. miasto Grabowo zostało przyłączone do Szczecina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński