Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestępcy ekologiczni muszą mieć się na baczności. Nowy wydział zadba o ochronę środowiska

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Ich zadaniem będzie zapobieganie przestępstwom na rzecz środowiska, a także ujawnianie sprawców dopuszczających się nielegalnych działań. Będą wyposażeni w profesjonalny sprzęt i współpracować ze służbami mundurowymi.

Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej będzie funkcjonował w strukturze Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie. Województwo zachodniopomorskie jest dziewiątym w kraju, które zdecydowało się na uruchomienie dodatkowej komórki do zwalczania przestępczości. W wydziale będzie pracowało dziesięciu wykwalifikowanych inspektorów. Kilku z nich posiada doświadczenie z pracy w policji i straży granicznej, co może okazać się niezbędne w działaniach nowego wydziału.

- Wiedzą jak trudne zadania przed nimi stoją i mam nadzieję, że im sprostają. Powstanie nowego wydziału usprawni działania WIOŚ w zakresie zwalczania przestępczości środowiskowej i wykroczeń przeciwko środowisku - mówił Marek Chabior, zachodniopomorski wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Prewencja i zwalczanie przestępczości zorganizowanej

Nielegalne składowiska śmieci czy nieprzepisowa emisja zanieczyszczeń przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa, to tylko częściowy zakres działań nowego wydziału. W wielu przypadkach inspektorzy będą musieli współpracować ze służbami mundurowymi.

- Ten model świetnie się sprawdza, a nasza skuteczność jest coraz większa. To ma efekt prewencyjny, ale także udało się zatrzymać wielu sprawców na gorącym uczynku - chwali działania Magda Gosk, p.o. głównego inspektora ochrony środowiska.

Praca w wydziale nie będzie należała do bezpiecznych. Wiele spraw nie będzie dotyczyło wypalania śmieci przez sąsiada, lecz działań zorganizowanych grup przestępczych.

- To szczególnie ważne ze względu na lokalizację województwa. Od dawna identyfikujemy tu problem przerzucania śmieci przez granicę - mówiła Magda Gosk.

ZOBACZ TEŻ:

Inspektorzy będą mieli za zadanie namierzać miejsca nielegalnego spalania śmieci, czy też punkty, w których niebezpieczne odpady są zakopane. Aby skutecznie wypełniać swoje obowiązki, mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu jak: aparaty, drony i różnego rodzaju radary, które zostały zakupione z środków przekazanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i wojewodę Zbigniewa Boguckiego.

- Bardzo potrzebna była wyspecjalizowana komórka, która w tym zakresie ma doświadczenie, wiedzę i sprzęt. Ważne jest, żeby reagować na czas. Te kwestie dotyczą nas wszystkich, bo każdy z nas chce oddychać czystym powietrzem i korzystać z czystych rzek - mówił wojewoda zachodniopomorski.

Surowe kary dla przestępców

Powstanie nowej komórki do zwalczania przestępczości środowiskowej jest kolejnym z wielu kroków w kierunku skuteczniejszej ochrony środowiska. Już wcześniej znacznie zaostrzono kary.

- Zależy nam na wprowadzeniu tzw. efektu mrożącego, czyli z jednej strony jest wysokich kar, które już wprowadziliśmy. Do 12 lat pozbawienia wolności grozi za nielegalny import odpadów niebezpiecznych. Dolna granica też jest istotna, bo unikamy bezkarności. Jest jeszcze nowelizacja kodeksu wykroczeń o zakres lasów i za ich zaśmiecanie grozi 5 tysięcy złotych kary - informował Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński