Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebadaj się za darmo w szpitalu przy Unii Lubelskiej w Szczecinie

Anna Folkman
By wcześnie wykryć chorobę już 23. i 26. września w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej będzie można bezpłatnie przebadać się w tym kierunku.
By wcześnie wykryć chorobę już 23. i 26. września w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej będzie można bezpłatnie przebadać się w tym kierunku. archiwum
Złośliwe nowotwory głowy i szyi są jednymi z sześciu najczęściej występujących w Polsce, według prognoz zachorowań będzie przybywać. By wcześnie wykryć chorobę już 23. i 26. września w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej będzie można bezpłatnie przebadać się w tym kierunku.

Nowotwory głowy i szyi dotyczą nosa i zatok przynosowych, jamy ustnej, języka, podniebienia, wargi, gardła, krtani, gruczołów ślinowych ucha i tarczycy.

Jeśli przynajmniej przez trzy tygodnie doskwiera ci ból podczas przełykania, jest ono utrudnione, boli cię gardło, masz chrypkę, odczuwasz ból języka, masz niegojące się rany jamy ustnej, białe lub czerwone plamy na błonie śluzowej jamy ustnej, obrzęk szyi, guz szyi lub jednostronne upośledzenie drożności nosa, krwawienie z nosa powinieneś zgłosić się do przyklinicznej poradni laryngologicznej szpitala przy ul. Unii Lubelskiej. 23. i 26. września przeprowadzone tam będą badania profilaktyczne w ramach "I Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów głowy i szyi". Należy zarejestrować się telefonicznie pod numerem telefonu: 91 425 32 80 (w godz. od 12 -13.) Badania prowadzić będzie koordynator Programu dla regionu zachodniopomorskiego - dr n. med. Piotr Maj.

Głównymi przyczynami rozwoju tych nowotworów są kancerogeny zawarte w dymie nikotynowym oraz spożywanie wysokoprocentowego alkoholu, a w niektórych przypadkach istotną rolę odgrywają również wirusy. Statystyki dotyczące nowotworów głowy i szyi są alarmujące: stanowią one 9 proc. zachorowań u mężczyzn i 5 proc. u kobiet. W Polsce jest to prawie 10 tys. nowych zachorowań, co stanowi 7 proc. ogółu.

Potwierdzają to również badania epidemiologiczne prowadzone dla regionu zachodniopomorskiego. Według danych prognostycznych w ciągu najbliższych 20 lat częstotliwość zachorowań na nowotwory głowy i szyi oraz wątroby będzie znacząco wzrastać, przy malejącej tendencji występowania pozostałych chorób nowotworowych. Chcąc zmniejszyć odsetek chorych należy zdecydowanie położyć większy nacisk właśnie na profilaktykę i badania przesiewowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński