MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Promowali Fordon na szczycie wulkanu w Boliwii. Zainspirowali akcją innych mieszkańców

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Facebook/Gosia Sadowska
Małgorzata i Michał Sadowscy wdrapali się na wysokość 6348 metrów nad poziomem morza. Swoim wyczynem, z uwiecznioną na zdjęciu flagą z herbem Fordonu, pochwalili się w mediach społecznościowych. Już pojawił się pomysł, by promować w ten sposób 600-lecie dzielnicy.

Parinacota to stratowulkan położony na granicy chilijsko-boliwijskiej. Znajduje się na wysokości 6348 metrów nad poziomem morza. Około 8 tysięcy lat temu erupcja spowodowała lawinę o objętości 6 km³. Ta lawina zablokowała niektóre odpływy wody w okolicy, przez co powstało jezioro Chungará. Ostatnia erupcja Parinacoty miała miejsce ok. 230 roku naszej ery.

Na szczyt wulkanu weszli Małgorzata i Michał Sadowscy. Wyczynu tego dokonali w poniedziałek, 13 maja.

- Udało się! Dziś o 8:15 czasu boliwijskiego zdobyliśmy Parinacota - 6348 m n.p.m.!!! Zabraliśmy ze sobą część Fordonu – czytamy na profilu facebookowym Gosi Sadowskiej.

Na zdjęciu widać, jak zdobywcy szczytu trzymają w rękach flagę z herbem największej dzielnicy miasta. Sadowscy byli też na Pico Austria (5350 m n.p.m.), gdzie także zapozowali do fotografii z flagą.

Wyczynem zainteresowało się Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, zamieszczając informację o dokonaniu śmiałków na swoim profilu na facebooku.

- Przez całą 600-letnią historię dawnego miasta fordońska róża nie była tak wysoko. Gratulujemy odważnym podróżnikom i cieszymy się z tego osiągnięcia – napisali przedstawiciele SMSF.

Pod postem pojawiła się cała masa komentarzy z gratulacjami. Jedna z internautek wyszła z ciekawą inicjatywą.

- Zbliżają się wakacje. Może zróbmy akcje, na fotki z miejsc, które w tym roku odwiedzimy właśnie z flagą herbu Fordonu. Co myślicie? Podróże małe i duże mile widziane – zaproponowała.

- Wystarczy zrobić zdjęcie z herbem i nas oznaczyć, a my o tym napiszemy. W 600-lecie Fordonu każda forma radości z tego faktu mile widziana – odpowiada Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.

Fordon o największa dzielnica Bydgoszczy pod względem powierzchni i liczby ludności. Uzyskał lokację miejską w 1382 roku na prawie chełmińskim, ponowioną następnie na prawie magdeburskim w 1424 roku. W dniu 8 grudnia 1972 r. podjęto uchwałę o przyłączeniu Fordonu do grodu nad Brdą. Weszła ona w życie z dniem 1 stycznia 1973 roku. Do tego momentu w Fordonie mieszkało ok. 8 tysięcy osób. Teraz liczba ta oscyluje w granicach 80 tysięcy.

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu powstało 17 listopada 2014 roku z potrzeby przeciwdziałania dalszej degradacji dzielnicy. Organizacja zrzesza entuzjastów, miłośników, a przede wszystkim społeczników skupionych na działaniach zmierzających do poprawy wizerunku i jakości życia w tej części miasta. Stowarzyszenie stawia sobie również za cel integracje wszystkich mieszkańców Starego Fordonu. Główne cele to: promocja dzielnicy Stary Fordon, podejmowanie działań w przedmiocie rewitalizacji Starego Fordonu, działania pobudzające aktywność społeczną mieszkańców, organizacja spotkań kulturalno-oświatowych, w szczególności występów artystycznych, wystaw i spotkań, a także poprawa bezpieczeństwa na terenie Starego Fordonu.

od 7 lat
Wideo

Potężne ulewy i gradobicia. Strażacy walczyli żywiołem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera