MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie zajmowała się sprawą pirackich kopii filmów i koncertów. Jest akt oskarżenia w tej sprawie

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Takiego procesu w szczecińskim sądzie jeszcze nie było. Dotyczy zorganizowanej grup przestępczej, która produkowała, a potem sprzedawała pirackie kopie muzyki i filmów.

Na ławie oskarżonych zasiądzie sześć osób, w tym lider grupy, A.B. Działali od co najmniej 14 września 2017r. do 22 maja 2018r. w Szczecinie oraz innych miejscowościach województwa zachodniopomorskiego.

- Zwielokrotniali i rozpowszechniali w ilości nie mniejszej niż 20 tys. nośników utworów muzycznych i audiowizualnych - wyjaśnia prokurator Alicja Macugowska-Kyszka z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Lider po rozdzieleniu zadań poszczególnym członkom grupy, przekazywał zamówienia na konkretne utwory muzyczne i audiowizualne, a po ich wytworzeniu przekazywał kolejnym osobom w celu ich rozpowszechnienia. W ten sposób podejrzani zwielokrotnili oraz rozpowszechnili co najmniej 20 tys. sztuk nośników w postaci płyt CD i DVD, zawierających utwory muzyczne i audiowizualne. Dokładnej liczby pirackich kopii nie udało się ustalić.

Dodatkowo jeden z podejrzanych przechowywał i pomagał ukryć płyty zawierające nagrania uzyskanych w sposób nielegalny utworów. W toku prowadzonego śledztwa zabezpieczono także znaczną ilość czystych nośników przygotowanych do nagrywania, a także nagrywarki płyt w przemysłowej ilości. Jednocześnie na zabezpieczonych podczas przeszukania komputerach biegli ujawnili oprogramowanie służące do masowego kopiowania nośników optycznych oraz utworów muzycznych i audiowizualnych.

Jeden z podejrzanych odpowie dodatkowo za obrót opatrzonymi w podrobione znaki towarowe produktami leczniczymi, w tym także zawierającymi w swoim składzie substancje niedopuszczone do obrotu na terytorium Polski. Mężczyzna ten przechowywał i ukrywał wyroby tytoniowe bez oznaczenia ich polskich znaków skarbowych akcyzy, narażając tym samym Skarb Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego w wysokości ponad 110 tys. zł.

Podejrzani działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, czyniąc sobie z popełnionego procederu stałe źródło dochodu.

Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci: dozoru policji, zakazu opuszczenia terytoriów krajów państw członków z Schengen oraz poręczenia majątkowe. Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Oskarżonym grozi do 5 lat więzienia.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński